Chrońmy nasze pupile przed kleszczami używając profilaktycznie odpowiednich preparatów

Kleszcze w natarciu! A kysz!

Kleszcze to malutkie pajęczaki, które żywią się krwią ssaków. Człowiek jest dla nich żywicielem przypadkowym – celują głównie w zwierzaki, w tym naszych najlepszych czworonożnych przyjaciół: psy. Kleszcze przypuszczają atak po zimie, gdy robi się ciepło uaktywniają się i zaczynają szukać ciała, na którym mogą się pożywić. W tym roku Sanepid ostrzega przed większą niż zazwyczaj o tej porze roku ilością kleszczy w naszym otoczeniu i zaleca stosowanie preparatów odstraszających pajęczaki, a także dokładne oglądanie całego ciała po spacerach w zielonych terenach.

Kleszcze atakują po cichu…

Kleszcze nie jedno ma imię, ale wszystkie są potencjalnie niebezpieczneUkąszenie kleszcza nie boli. Zdarza się więc, że zauważamy go dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach, gdy już znacząco się powiększa za sprawą wyssanej krwi. Tymczasem: im szybciej zlokalizujemy pasożyta, tym lepiej dla nas. Przyjmuje się, że do 12 godzin od ukąszenia – kleszcz nie zdąży zarazić nas żadną z potencjalnie przenoszonych przez siebie chorób, w tym: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych itp. Zlokalizowaliśmy i co dalej? Ogromnie ważny jest sposób, w jaki pajęczaka wyciągniemy. Absolutnie nie możemy go ściskać, ani czymkolwiek smarować – w ten sposób spowodujemy, że kleszcz odda do naszego wnętrza swoje zarazki. Kleszcze można usuwać za pomocą zwykłej pęsety (chwytamy pajęczaka przy samej skórze i szybko pociągamy ku górze) lub skorzystać ze specjalnych, niedrogich narzędzi dostępnych w aptece. Miejsce po ukąszeniu należy koniecznie zdezynfekować, a następnie obserwować, czy nie pojawiają się zaognienia mogące świadczyć o stanie zapalnym naszego organizmu!

Pamiętajmy o zdrowiu psów!

Skuteczny preparat na kleszcze dla psów powinien być dobrany do wagi naszego zwierzakaKleszcze najchętniej kąsają psy. Jednak w gęstej sierści czworonoga dużo trudniej zauważyć małego kleszcza. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka. Szukając środków na kleszcze dla psa – warto zapytać o radę weterynarza. Preparat na kleszcze dla psa ma najczęściej postać płynu i stosuje się poprzez nakrapianie sierści zwierzaka. Działa roztoczobójczo na kleszcze oraz inne uciążliwe pasożyty, pchły. Istotne jest właściwe dobranie preparatu, przede wszystkim do wagi psa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *