Ciąża dobiega końca? Czas przygotować się i nasz dom na nowego członka rodziny

15 tydzień ciąży? Przełomowy!

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W ciągu dziewięciu miesięcy w brzuchu przyszłej mamy rozwija się i rośnie mały człowiek. To okres niecierpliwego wyczekiwania na pierwsze spotkanie z dzieckiem, który oprócz radości wypełnia również niepokój i… ciekawość! Co się w danym dniu, tygodniu i miesiącu dzieje w naszym brzuchu? Dlaczego 15 tydzień ciąży jest tak ważny? O czym powinnyśmy pamiętać w 20-22 tygodniu i czego się spodziewać po 30 tygodniu? 

Oto skrót najistotniejszych ciążowych „zwrotów” akcji:

 9 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży to moment, w którym dziecko zaczyna odczuwać nasze emocje - uśmiechajmy się jak najwięcejCiąża może już zacząć być lekko widoczna, powiększone są piersi, a brzuch robi się delikatnie zaokrąglony. Kobieta wciąż może odczuwać poranne mdłości i lekkie zawroty głowy. 9 tydzień ciąży to jeden z kluczowych jej momentów – dziecko przekształca się z embrionu w płód! Dziewiąty tydzień to okres intensywnego rozwoju mózgu – w każdej minucie życia płodu tworzy się ponad 2 miliony nowych komórek nerwowych (do momentu narodzin będzie ich w sumie 100 miliardów!). Intensywnie rozwijają się również ręce i nogi, powstają łokcie, a pod koniec 9 tygodnia można już wyróżnić palce i kciuki w maleńkich dłoniach. Płód rusza się dużo, ale ruchy te mają charakter mimowolnych skurczy, których zadaniem jest stymulowanie rozwoju mięśni i rozciąganie stawów.

15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży to moment, w którym nasze dziecko waży około 50 – 70 gramów i ma około 11 – 12 cm długości. Nasze dziecko zaczyna odczuwać nasze emocje, warto więc fundować sobie drobne przyjemności, dzięki którym czujemy się szczęśliwe. Prawdziwym przełomem w naszych relacjach z dzieckiem może okazać się fakt, że zaczniemy odczuwać ruchy maleństwa, które w tym okresie jest bardzo aktywne. 15 tydzień ciąży to jeszcze nie czas na spektakularne kopnięcia – wyczujemy raczej delikatne mrowienie, czy muskanie. Dlaczego jeszcze 15 tydzień ciąży jest przełomowy? Bo to dobry moment na podjęcie decyzji o wykonaniu przesiewowych badań prenatalnych, które wykluczą ryzyko wystąpienia ewentualnych wad genetycznych dziecka. Jeżeli jakiekolwiek wyniki będą niepokojące – możemy skonsultować z lekarzem potrzebę wykonania dodatkowych badań diagnostycznych.

30 tydzień ciąży

Ciąża to fascynujący okres w życiu kobiety, pełen intensywnych emocji i zmianDo rozwiązania zostało około 7-10 tygodni! Czas spakować torbę do szpitala, zacząć planować wyprawkę dla malucha oraz przygotowywać dom na przyjęcie nowego członka rodziny. 30 tydzień ciąży to dalszy, bardzo intensywny rozwój mózgu malucha – komórki nerwowe przestają się mieścić w płaskim mózgu, na powierzchni którego zaczynają tworzyć się zwoje. Rozwija się również móżdżek. Pod koniec 30 tygodnia nasze dziecko waży już blisko 1,5 kilograma i mierzy ponad 40 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *