ABC karmienia szczeniąt

Mamy psa! Jest ślicznym, małym, kundlowatym szczeniaczkiem. Przyjęliśmy go pod dach po długich i burzliwych naradach, podczas których próbowaliśmy uzmysłowić dzieciom, że zwierzak w domu to nie tylko puchata kulka do przytulenia i zabawy, ale również… obowiązki. O ile zmywanie psich „siuśków” z podłogi oraz sprzątnie odchodów szczeniaczka nie spotkało się z szalonym entuzjazmem, o tyle spacery i karmienie – już tak! Wykazałam się więc sprytem godnym matki i poprosiłam starszą córkę, by wykonała rzetelny „risercz” w sieci i spisała zasady dotyczące karmienia psiaków. Upiekłam tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu: dowiedzieliśmy się jak często karmić szczeniaka, a dziecko… poćwiczyło czytanie i pisanie.

Szczenięta powinny być karmione specjalną karmą dla psich dzieciSpis zasad dotyczących żywienia piesków (przygotowany przez córkę!):

  1. Ilość i objętość psich posiłków zależy od wieku oraz wielkości psa.
  2. Szczenięta małych psów: do 4 miesiąca życia powinny zjadać 3 posiłki dziennie, a między 4 a 10 miesiącem – 2 posiłki.
  3. Szczenięta średnich psów: do 6 miesiąca życia powinny zjadać 3 posiłki dziennie, a między 6 a 12 miesiącem – 2 posiłki.
  4. Szczenięta psów dużych i olbrzymich: do 6 miesiąca powinny zjadać 3 posiłki dziennie, a między 6 a 18 miesiącem – 2 posiłki.
  5. Należy przestrzegać stałych godzin karmienia szczeniaka i podawać mu jedzenie zawsze w tej samej misce i tym samym miejscu.
  6. Psom nie należy podawać resztek z naszego stołu – muszą dostawać odpowiednią psią karmę.
  7. Psów nie należy dokarmiać między posiłkami, zdecydowanie niewskazane jest podawanie zwierzakom: czekolady, cebuli i rodzynek.
  8. Pieski powinny mieć stały dostęp do czystej wody.

Bardzo ważne jest by karmę dla psa dobrać do jego wieku i poziomu aktywnościPrawda, że nieźle się (i to) spisała córka?

Od siebie dodam jeszcze tylko, że w okresie przejściowym, gdy szczeniak przestaje być szczeniakiem, a zaczyna być dorosłym psem – warto przez okres kilku tygodni mieszać jego pierwszą karmę z tą nową. Unikniemy wówczas sensacji żołądkowych u naszego pupila o pozwolimy mu stopniowo przyzwyczaić się do nowego smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *