alergia na pyłki

Alergia na pyłki – jak sobie radzić z objawami?

Alergia na pyłki może utrzymywać się od końca lutego do nawet początku października. Zatem osoby silnie uczulone niemal przez połowę roku zmagają się z jej objawami. Mogą one być szczególnie uciążliwe, gdy jesteśmy na wakacjach i pragniemy w pełni korzystać z uroków krajobrazu. Jak w tym czasie opanować objawy alergii?

Alergia na pyłki – po czym ją rozpoznać?

Istnieje spore grono osób, które są alergikami, ale nawet nie mają tego świadomości. Alergia na pyłki wcale nie musi dawać silnych, jednoznacznych objawów uniemożliwiających codzienne funkcjonowanie. Mogą one jednak utrzymywać się dłuższy czas i obniżać jakość życia. Ponadto nieleczona alergia może być przyczyną poważniejszych powikłań.

alergia na pyłki

Jak więc rozpoznać alergiczny nieżyt nosa? Przede wszystkim jest to wodnista, bezbarwna wydzielina z nosa i częste kichanie, ponadto upośledzenie węchu, uczucie zatkanego nosa mimo braku gęstej wydzieliny. Dodatkowo może wystąpić pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, ale nie musi. Właśnie dlatego nie zawsze łatwo od razu rozpoznać alergię na pyłki.

Jak sobie radzić z objawami alergii?

O ile będąc w swoim miejscu zamieszkania i wiedząc, co konkretnie nas uczula i kiedy pyli, możemy w okresie największego nasilenia alergenu w powietrzu unikać wychodzenia z domu oraz miejsc, w których rosną uczulające nas rośliny. Ale będąc na urlopie, nie mamy takiego komfortu. Zależy nam też na dobrym samopoczuciu, aby w pełni skorzystać z wolnego czasu i spełnić swoje plany związane z wyjazdem. Jak więc się zabezpieczyć przed wystąpieniem objawów alergii na pyłki? Planując urlop, wybierajmy miejscowości nadmorskie lub w górach, gdzie stężenie pyłków jest zwykle mniejsze niż w nizinach. Przemieszczając się samochodem, dbajmy o to, by okna były zamknięte, tak, aby pyłki nie dostały się do jego wnętrza. Pomocne może okazać się także płukanie nosa i zatok przynosowych irygatorem z izotonicznym roztworem chlorku sodu, czyli po prostu solą fizjologiczną. Zabieg ten pozwala oczyścić drogi oddechowe z zalegającego śluzu i pyłków, skutecznie je odtykając i umożliwiając swobodne oddychanie.

alergia na pyłki

Zawsze warto też mieć ze sobą zapas leków przeciwalergicznych, na przykład w formie tabletek. Część z nich dostępna jest w aptekach bez recepty i uwalnia od objawów alergii na kilka godzin. Zanim jednak zakupimy konkretny lek, warto wcześniej skonsultować to z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *