alior bank

Alior Bank – „Wyższa kultura. Bank nowości.”

Zarządzanie finansami i budżetem domowym staje się o wiele prostsze, gdy posiadamy konto w banku oraz dostęp do internetowego rachunku. Wielu z nas nie wyobraża już sobie trzymać pieniędzy w domu w gotówce, a większość opłat i przelewów można dziś wykonać drogą internetową. Rozwinięcie się bankowości internetowej bardzo spopularyzowało produkty bankowe wśród Klientów indywidualnych oraz firmowych, ale nie zawsze tak było. Pierwszym bankiem, który wprowadził te nowatorskie rozwiązania na polski rynek był Alior Bank. Jak na początku wyglądała jego działalność? Jak jest obecnie? Co o usługach Alior Banku sądzą specjaliści ze świata biznesu, jak i zwykli odbiorcy?

Narodziny Alior Bank, czyli dzień, w którym zmienił się polski rynek bankowy

Alior Bank pojawił się na polskim rynku pod koniec 2008 roku i szybko okazało się, że proponowane przez niego usługi wzniosą polską bankowość na wyższy poziom. Od początku bank wyróżniał się innowacyjnymi rozwiązaniami, wyjątkowo różnorodną ofertą, a przede wszystkim udostępniał Klientom różne instrumenty pozwalające kontrolować swoje finanse na odległość, przez Internet. Alior jako pierwszy bank w Polsce wprowadził możliwość prowadzenia konta bankowego w Internecie, ponadto jako pierwszy stworzył internetowy kantor walutowy czy wideoweryfikację przy zakładaniu osobistych rachunków.

alior bank

Dzisiaj to dla nas żadna nowość, a wręcz podstawa korzystania z usług bankowych, ale jeszcze 10 lat do tyłu była to spora innowacja, która znacznie ułatwiła zarządzanie budżetem domowym lub firmowym osobom posiadającym konto w Alior Banku. Obecnie Alior Bank zatrudnia jakieś 8 tysięcy pracowników, ma ponad 4 miliony Klientów, w tym około 190 tysięcy Klientów biznesowych. To naprawdę imponujące wyniki.

Alior Bank dostrzeżony w świecie biznesu

Dynamicznie rozwijająca się działalność banku i odwaga do korzystania z najnowszych nowinek technologicznych w celu usprawnienia bankowości internetowej sprawiły, iż Alior Bank szybko został dostrzeżony i doceniony w świecie biznesu. Na przestrzeni minionych 10 lat stał się laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno w kraju, jak i za granicą. Rokrocznie też plasuje się w pierwszej trójce w rankingach tworzonych przez branżowe portale internetowe oraz magazyny. Oto niektóre nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymał bank od początku swojej działalności:

2009:

• wygrana w trzech kategoriach rankingu „Przyjazny bank Newsweeka”: „Najlepszy bank tradycyjny”, „Najlepszy bank internetowy” oraz „Najlepszy bank dla emeryta”;

2010:

• I. miejsce w rankingu „Przyjazny bank Newsweeka”;

2011:

• Liderzy Świata Bankowości – „Najszybciej rozwijający się bank”;

2012:

• nagroda „Kryształowe Godło” w plebiscycie European Trusted Brands 2012;

2013:

• nagroda za „Najlepsze użycie IT w bankowości detalicznej” w konkursie Banking Technology Awards 2013;

2014:

• „Najlepszy europejski bank detaliczny 2014” w konkursie „Retail Bank International” – Alior był pierwszym polskim bankiem w historii nagrodzonym tą nagrodą;

2015:

• „Najlepszy europejski bank detaliczny 2015” w konkursie „Retail Bank International”;

2016:

• trzy nagrody w rankingu „Gwiazdy bankowości 2016” opracowanym przez Gazetę Prawną i PwC, w kategoriach: III. miejsce za całokształt działalności oraz II. miejsce za „Tempo rozwoju” i „Innowacyjność”;

2017:

• nagroda „Future Tech” za projekt wirtualnego doradcy w kategorii „Technology Innovation”;
• główna nagroda w międzynarodowym konkursie „Retail Banker International” w kategorii „Najlepsza innowacja w zakresie usług” za aplikację HAIZ;
• zwycięstwo w konkursie „Inicjator Innowacji” w kategorii dużych przedsiębiorstw;

2018:

• tytuł Lidera Informatyki 2018 dla Alior Banku w 22. edycji konkursu organizowanego przez magazyn „Computerworld”;
• I. miejsce w rankingu bankowych kantorów walutowych serwisu najlepszekonto.pl za Kantor Walutowy Alior Banku;
• I. miejsce w rankingu dziennika „Puls Biznesu” za rachunek maklerski oraz innowacyjne podejście do obsługi Klienta;

2019:

• zwycięstwo w konkursie „The Heart Corporate Innovation Awards 2018”, w kategorii „New Digital Venture” za partnerstwo Alior Banku i cyfrowej platformy pośrednictwa finansowego online Bancovo.

Widać wyraźnie, że bank dąży do stania się jednym z najlepszych i najbardziej innowacyjnych banków w Europie, jednocześnie stając się najefektywniejszym bankiem na naszym rodzimym rynku. Droga, którą obrał, to bez wątpienia droga prowadząca do wielkiego sukcesu. Świadczy o tym chociażby fakt, iż w 2018 roku bank osiągnął jeden z najwyższych poziomów rentowności w całym sektorze bankowym naszego kraju. Zysk netto za wspomniany rok osiągnął rekordowy wzrost, aż o 51% w stosunku do 2017 roku i wyniósł ponad 73 miliardy złotych. Kwoty te mówią same za siebie.

Bankowość internetowa, aplikacja mobilna

Serwis bankowości internetowej Alior Banku oferuje Klientom indywidualnym oraz firmowym dostęp do systemów bankowości służących do zarządzania finansami, zakupu nowych produktów finansowych, komunikacji z bankiem, wykonywania przelewów i ogólnego porządkowania finansów. Z kolei aplikacja mobilna „Alior Bank” umożliwia Klientom dostęp do produktów bankowych z poziomu smartfona. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdujemy, możemy korzystać z pełnego pakietu usług banku, tj. rachunków bankowych, kart płatniczych, lokat, kredytów i wielu innych. Ponadto aplikacja mobilna obsługuje płatności BLIK, a także Google Pay (urządzenia z Androidem) i Apple Pay (urządzenia z systemem iOS).

alior bank

Ważnym momentem w działalności banku było pojawienie się na rynku w 2012 roku Alior Sync. Był to oddział bankowości internetowej i mobilnej Alior Banku. W 2014 roku zastąpiła go marka T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank, powstała we współpracy z siecią komórkową T-Mobile. To w 100% obsługiwane przez Internet konto bankowe jest odpowiedzią na potrzeby osób, które najchętniej załatwiają swoje sprawy właśnie w sieci i nie mają czasu na wizyty w placówkach banku w celu załatwienia czy wyjaśnienia jakichś zagadnień. W ciągu roku od uruchomienia platformy T-Mobile Usługi Bankowe skorzystało z niej aż 250. tysięcy Klientów, co bez wątpienia stanowi niepodważalny dowód, że był to kolejny trafiony ruch ze strony Alior Banku.

alior bank

Co przyciąga Klientów do Alior Bank?

Stale rosnąca ilość Klientów to znak, że bank Alior zyskał spore zaufanie wśród Polaków. Nie chodzi tylko o innowacyjność, gdyż większość instrumentów bankowych dostępnych w Alior, oferują obecnie także inne banki. Znaczenie mają też tak zwane dobre praktyki. Zgodnie z Kodeksem Etyki Bankowej przygotowanym przez Związek Banków Polskich, każdy bank powinien w swoich działaniach przejawiać odpowiedzialność społeczną. Realizując wszelkie strategie biznesowe, banki mają brać pod uwagę nie tylko spodziewane zyski i uwarunkowania ekonomiczne, ale przede wszystkim dobro swoich Klientów, pracowników, partnerów biznesowych, akcjonariuszy oraz lokalnego środowiska.

Według raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), Alior Bank doskonale wpisuje się w podany powyżej opis. Nie tylko skupia się na rozwijaniu własnej działalności, ale działa aktywnie w zakresie zaangażowania społecznego oraz rozwoju społeczności lokalnej. Jedną z akcji, w którą zaangażował się Alior, jest promocja czytania wśród chorych dzieci. Współpracuje z fundacją Zaczytani.org i wspólnie z nią prowadził m.in. akcję „Zaczytana Akademia”, w ramach której wolontariusze banku uczestniczyli w zajęciach i warsztatach dla dzieci prowadzonych w szpitalach.

Można śmiało powiedzieć, że ta druga, bardziej ludzka twarz Alior Banku sprawia, iż zarówno Klienci, jak i kontrahenci dostrzegają, iż to nie tylko maszynka do robienia pieniędzy, ale przede wszystkim przedsiębiorstwo, które wykorzystuje swoją pozycję, by czynić dobro. A tego nie da się kupić za żadne pieniądze. Więcej o wielowymiarowej działalności Alior Banku możecie przeczytać TUTAJ. Czego więc możemy spodziewać się w kolejnych latach? Patrząc na działalność Alior Banku przez minione 10 lat, z pewnością jeszcze nie raz pozytywnie nas zaskoczy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *