aparat ortodontyczny w ciąży

Aparat ortodontyczny w ciąży – czy to dobry pomysł?

Piękny, zdrowy i lśniący uśmiech to marzenie każdej kobiety. Niestety, nie każda z nas może pochwalić się idealnie prostym uzębieniem, dlatego niejedna decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. To dość droga i długotrwała inwestycja, niemniej rezultaty są bardzo zadowalające. Powstaje jednak pytanie: czy aparat ortodontyczny w ciąży to dobry pomysł?

Aparat ortodontyczny w ciąży – dlaczego akurat wtedy?

Wiele przyszłych mam zdaje sobie sprawę, że ich życie po narodzinach dziecka diametralnie się zmieni. Cała uwaga będzie skupiona na maluchu, a pieniądze wydawane dotąd na drobne przyjemności trzeba będzie odkładać z myślą o przyszłości dziecka. Z tego względu może wydawać się rozsądnym założenie aparatu ortodontycznego właśnie w okresie ciąży.

aparat ortodontyczny w ciąży

Co mogłoby za tym przemawiać? Głównie fakt, iż aparat to spory wydatek, zanim więc dziecko pojawi się na świecie, można jeszcze w niego zainwestować. Poza tym kobieta w ciąży żyje spokojniej, zatem mogłaby lepiej znieść założenie oraz samo noszenie aparatu, ma też czas na wizyty kontrolne, co przy opiece nad niemowlakiem będzie już znacznie utrudnione. Ale jaka jest rzeczywistość?

Aparat ortodontyczny w ciąży to nie jest dobry pomysł

Pomimo rzekomych zalet tego rozwiązania właśnie w okresie ciąży, zakładanie aparatu na zęby w tym okresie nie jest najlepszą decyzją. Samo założenie aparatu, jak i pierwsze dni i tygodnie, gdy trzeba się do niego przyzwyczaić, jest bolesne i nieprzyjemne. A kobieta w ciąży musi dodatkowo zmagać się z objawami typowymi dla tego stanu, mogłoby to więc być wyjątkowo uciążliwe. Podobnie byłoby tuż po porodzie, gdy młoda mama musi skupić się na opiece nad niemowlakiem, często nie przesypia całej nocy i jest bardzo zmęczona. Dodatkowy ból zębów i dziąseł uniemożliwiłby odpoczynek, co byłoby źródłem dodatkowej frustracji. Ale kwestia dyskomfortu i bólu to jedno. Aparat ortodontyczny w ciąży jest niewskazany jeszcze z innego powodu. Otóż nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego są zdjęcia RTG, które są absolutnie zabronione w czasie ciąży, gdyż promieniowanie jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

aparat ortodontyczny w ciąży

Poza tym kobiety w ciąży często narzekają na osłabienie stanu zdrowia zębów czy krwawienie dziąseł, co jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w tym okresie. Tymczasem, aby założyć aparat ortodontyczny, zęby muszą być całkowicie wyleczone. Czasem należy też usunąć niektóre zęby, co również wiąże się z wykonaniem zdjęć RTG. Jak więc widać, z decyzją o założeniu aparatu na zęby lepiej wstrzymać się do czasu, gdy sytuacja życiowa naprawdę pozwoli nam skupić się na leczeniu i pozwoli poradzić sobie ze skutkami ubocznymi noszenia aparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *