bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie, czyli przygotowujemy się do wakacji

Wakacje za pasem, a to oznacza, że wielu z nas już niedługo wyjedzie na upragniony urlop. Słońce, morze, plaża i piękne widoki to wspaniałe warunki do odpoczynku i relaksu. A piękną pamiątką po powrocie z wakacji, która utrzymuje się dłuższy czas, jest piękna opalenizna. Niestety, niektórzy oprócz opalenizny, przywożą też problemy skórne czy udar słoneczny. Dlatego bezpieczne opalanie to warunek udanego urlopu. O czym należy pamiętać, gdy jesteśmy na wakacjach i większość czasu spędzamy na słońcu?

Bezpieczne opalanie – najważniejsze zasady

Oczywiście opalanie samo w sobie nie jest złe – słońce to cenne źródło witaminy D, która jest nam niezbędna, a nie można jej pozyskać z pożywienia. Zatem korzystanie ze słońca latem jest jak najbardziej wskazane. Ważne jednak, by trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym unikniemy przykrych konsekwencji przebywania na słońcu w nadmiarze. Przede wszystkim unikajmy opalania w samo południe. Wtedy słońce jest najwyżej i świeci najostrzej. Jest ono niebezpieczne szczególnie dla dzieci i osób starszych. Najlepiej więc unikać przebywania na słońcu w godzinach między 11:00, a 15:00, gdy jest ono najostrzejsze. Poza tym zawsze pamiętajmy o nakryciu głowy. Bezpieczne opalanie nie polega po prostu na leżeniu w skąpym stroju kąpielowym w samym słońcu. Dbajmy o to, by głowa znajdowała się w cieniu lub była okryta kapeluszem.

bezpieczne opalanie

Używajmy odpowiedniego kremu z filtrem ochronnym UVA i UVB, z faktorem minimum 15 SPF. Krem ochronny nakładajmy na ciało co 3-4 godziny, nawet jeśli jest wodoodporny. Na koniec należy pamiętać o nawadnianiu się – zarówno gdy przebywamy latem poza domem w celu zwiedzania czy aktywności fizycznej, jak i w trakcie biernego opalania.

Jak zadbać o siebie po opalaniu?

Bezpieczne opalanie to także kilka czynności, które wykonujemy po opalaniu. Warto wziąć prysznic, a następnie nałożyć kosmetyki przeznaczone do skóry po opalaniu, które ją nawilżą i zneutralizują szkodliwe wolne rodniki.

bezpieczne opalanie

Dzięki kosmetykom po opalaniu łatwiej też utrzymać ładną, równomierną opaleniznę na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *