Biegunka u niemowlaka może być stanem zagrażającym jego zdrowiu i/lub życiu

Biegunka u niemowlaka – co robić?

Każda, nawet drobna z pozoru infekcja bądź inny stan chorobowy u niemowlaka może ekspresowo przeobrazić się w stan poważnie zagrażający jego życiu, a nawet zdrowiu. Tak jest przede wszystkim z infekcjami górnych oddechowych – z zapalenia oskrzeli w ciągu 1-2 dni może zrobić się poważne zapalenie płuc, które będzie wymagało hospitalizacji. Równie groźna może okazać się biegunka u niemowlaka, której ostry przebieg zagraża poważnym odwodnieniem organizmu. Co robić gdy się ona pojawi? Na jakie symptomy zwrócić uwagę?

Czy to biegunka u niemowlaka?

Biegunka u niemowlaka to stolec inny niż zwykle, rzadszy, bardziej wodnisty i/lub strzelający. Powodem jej wystąpienia może być źle umyty smoczek lub nieświeże jedzenie, bądź takie, które wywołało u malucha reakcję alergiczną w takie właśnie postaci. Jednak jedną z najczęstszych przyczyn potencjalnie niebezpiecznych biegunek u tak małych dzieci są wirusy, a dokładniej – rotawirusy.

Leczenie biegunki w domu

Jeżeli biegunka u niemowlaka nie wygląda na groźną, dziecko nie jest bardzo osłabione i chętnie współpracuje – możemy próbować leczyć ją w domu. Pod pojęciem leczenia biegunki kryją się:

  • Zupę marchwiankę można podać niemowlęciu, które ukończyło 6 miesięcy życia, marchewkę można również dodać do kleikupodawanie picia, najlepiej niskozmineralizowanej wody, możemy również przygotować delikatną herbatę z kopru włoskiego lub rumianku; jeżeli dziecko wymiotuje – napoje należy podawać małymi łyczkami (po 1-2 łyżeczki);
  • jedzenie nie jest podczas biegunki najważniejsze i nie musimy zmuszać malucha do przyjmowania posiłków, jeśli jednak chce jeść – możemy podać mu np. zupę z marchewki (tzw. marchwiankę)lub kleik ryżowy (również może być z dodatkiem marchwi);
  • Biegunka u niemowlaka powoduje utratę z organizmu dobrych bakterii zasiedlających jelita malucha, aby odbudować florę bakteryjną możemy podać dziecku probiotyk.

Kiedy do szpitala?

Jeżeli stan zdrowia dziecka tego wymaga - najlepiej bezzwłocznie udać się do szpitala, w skrajnych przypadkach - wezwijmy pogotowieBiegunka u niemowlaka szybko może doprowadzić do zagrażającego zdrowiu lub życiu odwodnienia. Jeżeli dziecko ma mniej niż 6 m-cy i nie piło od kilku godzin, podczas których oddawało wodniste stolce – najlepiej od razu udać się na SOR. Szczególnie niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do jak najszybszego wyjazdu do szpitala to dodatkowe pojawienie się gorączki i/lub wymiotów, przy równoczesnej odmowie picia i jedzenia. Objawami poważnego odwodnienia organizmu niemowlaka są: osłabienie i wysuszenie warg, słaba elastyczność skóry, nieoddawanie moczu oraz pulsujące ciemiączko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *