ból brzucha

Ból brzucha – jeden objaw, tysiąc powodów

Ból brzucha to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najmniej jednoznacznych objawów, jakie mogą nam towarzyszyć. W brzuchu, a konkretnie w jamie brzusznej znajduje się przynajmniej kilka ważnych narządów, a każdy z nich pełni nieco inną funkcję. Zatem objaw w postaci bólu w tych okolicach może wskazywać na setki powodów. Jak rozpoznać ten właściwy? Jakie środki stosować na zmniejszenie bólu?

Ból brzucha – jakie są najczęstsze przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn bólów brzucha zaliczamy przede wszystkim problemy z układem trawiennym. Mamy wtedy do czynienia z bólem żołądka. Dodatkowo mogą wtedy wystąpić mdłości i wymioty, uczucie palenia w przełyku, czyli zgaga, a także biegunki lub zaparcia. Jeżeli tego typu objawy pojawiają się sporadycznie, nie musimy się zbytnio przejmować. Organizm może tak zareagować w odpowiedzi na przejedzenie, spożycie zbyt ciężkostrawnej potrawy lub spożycie czegoś zepsutego. Jeżeli jednak ból brzucha pojawia się często, a może nawet codziennie, może to wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Wina zwykle leży po stronie nieprawidłowego sposobu żywienia, który należy jak najszybciej zmienić. Oczywiście najlepiej zrobić to po konsultacji ze specjalistą. Jednym ze schorzeń objawiających się w ten sposób, które wymaga leczenia farmakologicznego jest zespół jelita drażliwego.ból brzucha

Innym rodzajem bólu brzucha jest tak zwany ból menstruacyjny, czyli występujący u kobiet tuż przed oraz w trakcie miesiączki. Jego nasilenie może być różnorakie – niektóre kobiety właściwie go nie odczuwają, inne nie są w stanie normalnie funkcjonować. Przyczyną bólu są skurcze macicy, która w ten sposób pozbywa się endometrium. Na bóle menstruacyjne świetnie pomagają leki przeciwbólowe o działaniu rozkurczowym, na przykład No-spa. Jeżeli jednak bólowi towarzyszą mdłości i wymioty, warto udać się do lekarza, by wykonał niezbędne badania pod kątem endometriozy lub innych zaburzeń kobiecego układu rozrodczego.

Czy ból brzucha to choroba sama w sobie?

Zawsze musimy pamiętać, że ból brzucha, podobnie jak bóle głowy, są jedynie objawem. Zaleczanie objawu nigdy nie sprawi, że zniknie jego przyczyna. Dlatego przy często nawracających bólach brzucha nie poprzestawajmy na stosowaniu sprawdzonych środków przeciwbólowych. ból brzuchaUdajmy się do lekarza i wykonajmy niezbędne badania – może się okazać, że dzięki temu wykryta zostanie poważna choroba we wczesnym stadium, co może nawet uratować nam życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *