Ból jelit odczuwany jako ból brzucha może mieć różne przyczyny - drobne lub poważne

Ból jelit, czyli dlaczego boli nas brzuch?

Ból jelit to ból zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej, w której znajdują się również inne narządy, m.in.: wątroba, śledziona, trzustka i żołądek. Jako ból brzucha może być odczuwany również ból zupełnie innych narządów, np. serca i płuc – mówimy wówczas o tzw. bólu promieniującym. Wróćmy jednak do jelit. Bolą jelita cienkie, czy jelito grube? I dlaczego właściwie bolą?

Ból jelit – czy to poważne?

W zależności od rodzaju odczuwanego bólu oraz innych, towarzyszących mu symptomów – ból jelit może być sygnałem drobnych dolegliwości lub poważniejszych chorób.

Oto najczęstsze przyczyny bólu jelit:

Zatrucia pokarmowe i wirusy mogą powodować ból jelit oraz współtowarzyszące im wymioty i biegunkęZatrucie pokarmowe – jeśli zjedliśmy coś niezdrowego lub nieświeżego, przejedliśmy się nadmiernie lub do naszego przewodu pokarmowego dostał się produkt niejadalny lub trujący (np. grzyby), może skutkować to  zatruciem pokarmowym, które objawia się właśnie poprzez ból jelit; najczęściej ból mija z czasem (np. po wypróżnieniu), jednak ostrego i nasilającego się bólu brzucha nie należy bagatelizować, jeśli np. zatruliśmy się grzybami niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Wirus żołądkowy / jelitowy – dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej wywołują również różnego rodzaju wirusy, które mogą powodować biegunki i wymioty; jeśli objawy utrzymują się 2-3 dni, jesteśmy w stanie przyjmować w tym czasie płyny (czyli nie grozi nam odwodnienie organizmu) i radzimy sobie z ewentualną gorączką – wystarczy poczekać, aż dolegliwości miną; w przypadku agresywnych rotawirusów konieczna może być pomoc lekarza, a nawet hospitalizacja (szczególną ostrożność i czujność należy zachować, jeśli wirus tego typu dotyczy niemowląt i małych dzieci!).

Nietolerancja laktozy – ból jelit towarzyszy osobie z nietolerancją laktozy przez większość czasu, może nasilać się po spożyciu produktów zawierających mleko; najczęściej dolegliwości ustępują po zdiagnozowaniu nietolerancji i wdrożeniu odpowiedniej diety eliminującej.

Zespół jelita drażliwego (IBS) – inaczej nazywany nerwicą jelit, to dolegliwości charakteryzujące się bólem jelit, wzdęciami, nudnościami oraz naprzemiennie występującymi zaparciami i biegunkami.

Ból jelit może mieć poważne przyczyny, np zapalenie jelita grubego - wrzodziejące lub uchyłku jelitaZapalenie jelita grubego (wrzodziejące, WZJG) – to choroba autoimmunologiczna, której przyczyny wciąż nie są dobrze rozpoznane; objawem tego schorzenia są bóle jelit, biegunka, stany podgorączkowe, wzdęcia i brak apetytu (to wszystko symptomy dość niejednoznaczne), ale również bolesne parcie na stolec, w którym może pojawiać się krew i ropa (te dwa ostatnie objawy wskazują właśnie na WZJG).

Zapalenie uchyłku jelita grubego – to choroba uznawana za cywilizacyjną i ściśle związana z odżywianiem się produktami wysoko przetworzonymi, które wyparły z diety świeże warzywa i owoce będące źródłem błonnika.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *