Mydło to środek czystości czystości znany od starożytności - używany był do mycia i prania

Choroby brudnych rąk, czyli jak myć, żeby umyć

Mycie rąk to skuteczna profilaktyka wielu chorób, które zbiorczo nazywa się właśnie chorobami brudnych rąk. Nasze dłonie codziennie mają styczność z przeróżnymi powierzchniami, na których znajdują się setki wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów. Jeżeli nie umyjemy porządnie dłoni – wspomniane wyżej wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty trafią do naszego organizmu. Czym może to grozić? Choćby owsicą lub salmonellą, ale również zakażeniem tasiemcem lub bąblowcem, a także wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Jak prawidłowo myć dłonie i czym je myć, by ograniczyć do minimum ryzyko zachorowania? 

Mydło w płynie czy w kostce?

Mydło w płynie jest łatwiejsze w użytkowaniu i zdecydowanie bardziej higieniczneMydło jest środkiem czystości, z którego dobrodziejstw korzystali już starożytni – piorąc oraz myjąc ręce i ciało. Obecnie możemy wybrać między tradycyjnym mydłem w kostce i nowoczesnym mydłem w płynie. Mydło w kostce jest rozwiązaniem tańszym, ale to ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i higieniczniejsza. Mimo że mydło w kostce jest produktem zdecydowanie bardziej skoncentrowanym, to jednak mydło w płynie łatwiej jest dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni rąk, a co za tym idzie – skuteczniej oczyścić skórę. Dozowanie mydła w płynie jest nieporównywalnie bardziej higieniczne niż w przypadku kostki – na naszą dłoń pobieramy potrzebną nam ilość mydła, którego nikt przed nami nie dotykał.

Prawidłowe mycie rąk

Mycie rąk nie może ograniczyć się do ich opłukania – konieczne jest użycie mydła (które rozpuszcza brud i ułatwia jego usunięcie ze skóry) oraz postępowanie zgodne z poniższymi zasadami:

  1. Mycie rąk to procedura, która powinna przebiegać w określony sposób, by być naprawdę skutecznaZwilżamy ręce.
  2. Na zwilżone dłonie nakładamy porcję mydła.
  3. Rozprowadzamy mydło na całej powierzchni dłoni i spieniamy je.
  4. Przyjmujemy, że prawa dłoń myje lewą i odwrotnie – jeżeli założymy, że równocześnie myją się nawzajem, najprawdopodobniej ominiemy niektóre przestrzenie i ręce nie będą umyte dokładnie.
  5. Kolejność mycia: najpierw myjemy wierzch dłoni, następnie przestrzenie międzypalcowe, a potem: wewnętrzną część dłoni (poprze pocieranie dłoni i dłoń), palce (konieczne jest ich zgięcie!) i kciuki.
  6. Spłukujemy ręce ciepłą wodą.

Cała procedura powinna zająć minimum minutę, a przy wolniejszych i bardziej precyzyjnych ruchach może zająć nawet 3 minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *