choroby odkleszczowe

Choroby odkleszczowe – nie bagatelizuj zagrożenia!

Spacer po lesie czy parku to bez wątpienia świetny pomysł na rodzinne po południe czy romantyczny wieczór, jednak może też zakończyć się przyprowadzeniem do domu nieproszonego gościa, czyli kleszcza. Nieostrożność i brak czujności może sprawić, że nawet nie zauważymy, że ugryzł nas kleszcz. Jest to niebezpieczne i może powodować niebezpieczne choroby odkleszczowe, na przykład kleszczowe zapalenie mózgu.

Choroby odkleszczowe – co musisz o nich wiedzieć?

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze, która nieleczona może przejść w groźne stadium. Wspomniany wirus atakuje układ nerwowy oraz mózg i pod wpływem wielu czynników może, choć nie musi, wywołać poważny stan chorobowy. Znaczenie ma wiek (im starsza osoba, tym cięższe przebycie choroby) oraz płeć (na kleszczowe zapalenie mózgu chorują częściej mężczyźni niż kobiety). Niestety, na ten moment nie ma leku, który mógłby wyleczyć wirusa KZM. Stosowane leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów choroby, a więc głównie bólu i wysokiej gorączki.choroby odkleszczowe Jak powiedzieliśmy, kleszczowym zapaleniem mózgu można się zarazić w chwili ugryzienia przez kleszcza. Nawet szybkie usunięcie go nie pomoże, gdyż zarażenie następuje w momencie kontaktu ze śliną kleszcza. Jedynym możliwym i na tę chwilę skutecznym zabezpieczeniem jest szczepionka przeciwko KZM. Jeżeli chodzi o inne choroby odkleszczowe, należą do nich borelioza, babeszjoza, bartonelloza lub erlichioza.

Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza?

Biorąc na poważnie choroby odkleszczowe i ryzyko, z jakim się one wiążą, warto wiedzieć, jak rozpoznać ugryzienie kleszcza oraz jak w obliczu ugryzienia zareagować. W miejscu ugryzienia kleszcza na początku pojawia się rumień, czyli czerwona plama, ale nie tuż po ugryzieniu, lecz jakiś czas po. Najbardziej charakterystycznym objawem dla ugryzienia przez kleszcza jest to, że rumień zaczyna „wędrować” po skórze, dlatego nazywa się go rumieniem wędrującym. Najczęściej możemy go spotkać na pośladkach, udach, pasie, głowie, pachwinach, pachach oraz miejscach pod kolanami. choroby odkleszczoweRumień zwykle sam znika po miesiącu, ale nigdy nie można go lekceważyć. Jeżeli go zauważymy, należy jak najszybciej udać się do lekarza na badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *