Stosowanie płodozmianu pozwala na zachowanie gleby w dobrej kondycji i żywotności

Czas na płodozmian! Co to i po co to?

Wraz z nadejściem wiosny – nachodzi człowiek chęć na prace w ogrodzie. Ogród nie musi być wielki. W zasadzie nawet nie musi być ogrodem – wystarczy bowiem tars lub balkon, by móc założyć sobie własny mini ogródek. Wróćmy jednak do ogrodu. Jeśli uprawiamy w nim warzywa i zauważyliśmy, że z roku na nasze plony są coraz skromniejsze – być może czas na płodozmian. Co to znaczy? Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest płodozmian?

Płodozmian to sposób uprawy polegający na corocznej rotacji roślin na danym obszarze. Stosowanie płodozmianu w rolnictwie to wyższy poziom logistyczny. W przydomowych ogródkach wystarczy ułożenie prostego planu na około 3-4 lata. Żeby to zrobić musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: co chcemy uprawiać, a następnie podzielić wybrane rośliny na grupy biorąc pod uwagę potrzeby pokarmowe. W uproszczonej wersji, która jest zupełnie wystarczająca dla domowych upraw, warzywa można podzielić na 3 grupy:

  • Kapusta jest warzywem o dużych wymaganiach pokarmowych, podobnie jak kalafior i dyniarośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, np. kapustne (kapusta, brokuły, kalafior) i dyniowate (dynie, cukinie, kabaczki, ogórki);
  • rośliny o średnich wymaganiach, np. cebulowe (czosnek, cebula, por), korzeniowe (pietruszka, późna odmiana marchewka, buraki), psiankowate (papryka, ziemniaki, pomidory);
  • rośliny o małych wymaganiach, np. strączkowe (fasola, bób, groch) i inne (sałata, szpinak, rzodkiewka, kalarepa, koper, wczesna odmiana marchewki).

Pamiętamy, by w kolejnych latach zamieniać miejscami te grupy warzyw, np. w miejsce roślin o dużych wymaganiach, w kolejnym roku posadzić grupę roślin o małych wymaganiach itp.

Zalety płodozmianu

Płodozmian pozwala przede wszystkim na uzyskiwanie obfitszych zbiorów dzięki utrzymaniu gleby w odpowiedniej żywotności i kulturze. Jakie jeszcze są zalety stosowania płodozmianu?

  • Plony będą zdecydowanie większe i lepsze, jeśli zastosujemy płodozmiankażda z uprawianych przez nas roślin wykorzystuje inne rodzaje minerałów znajdujących się w glebie, dlatego uprawianie tych samych roślin w tym samym miejscu może prowadzić do wyjałowienia gleby; stosowanie płodozmianu służy zachowaniu składników pokarmowych w glebie;
  • uprawiając rośliny, które korzenią się na jednej głębokości może w dłuższej perspektywie prowadzić do erozji gleby – uprawianie na przemian roślin korzeniących się płytko i głęboko poprawiamy strukturę gleby;
  • stosując płodozmian w większym stopniu kontrolujemy szkodniki i choroby roślin – szkodniki, które zimują w glebie nie doczekają się bowiem w tym samym miejscu „swoich” roślin i większość z nich obumrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *