Stomia to przetoka z układu wydalniczego, którą wykonuje lekarz - chirurg podczas zabiegu operacyjnego

Czy wiecie, co to jest stomia?

Stomia to nic innego jak przetoka z narządów wewnętrznych, przez powłoki brzuszne, na zewnątrz brzucha. Wykonywana jest podczas zabiegu chirurgicznego u osób, które z jakiś powodów straciły (czasowo lub dożywotnio) możliwość normalnego wydalania stolca lub moczu. Stomia (nazywana również stomą) może mieć różne rodzaje i być konieczna do wykonania z różnych przyczyn. 

Rodzaje stomii

Stomia to przetoka z narządów wewnętrznych przez skórę człowieka na zewnątrzStomia wyprowadza ujście narządów wewnętrznych na zewnątrz, przez skórę człowieka.

  • kolostomia – to przetoka wyłaniana z jelita grubego;
  • ileostomia – to przetoka wyłaniana z jelita cienkiego;
  • urostomia – to ujście zewnętrzne wykonywane dla układu moczowego.

Stomie każdego rodzaju mogą być wykonane na określony czas (rozwiązanie czasowe) – do momentu, w którym uda się przywrócić funkcjonalność konkretnego układu i ponownie będzie możliwe normalne wydalanie resztek pokarmowych lub moczu. Przetoki są więc w zdecydowanej większości przypadków zabiegami w pełni odwracalnymi, czyli możliwe jest ich zlikwidowanie. O tym kiedy i czy można zamknąć stomię decyduje oczywiście lekarz monitorujący przebieg leczenia problemu, który był przyczyną wykonania przetoki. W sytuacji, gdy nie jest możliwe przywrócenie sprawności układowi wydalniczemu lub moczowemu – stomia pozostaje rozwiązaniem na całej życie.

Przyczyny stomii

Stomię wykonuje się tylko w ściśle określonych sytuacjach, w których niemożliwe jest normalne wydalanie. Przyczynami tego stanu rzeczy mogą być m.in.:

  • nowotwory układu wydalniczego (przede wszystkim rak jelita grubego);
  • urazy mechaniczne narządów układu wydalniczego (przede wszystkim jelit) po wypadkach samochodowych (i innych, np. wypadkach podczas prac budowlanych itp.);
  • choroby zapalne w obrębie jamy brzusznej;
  • powikłania pooperacyjne (po operacjach wykonywanych w obrębie jamy brzusznej).

 Bez względu na przyczynę stomii – konieczne jest zadbanie o właściwą pielęgnację okolic przetoki.

Produkty, które pozwalają na komfortowe funkcjonowanie ze stomią

Produkty dla pacjentów ze stomią pozwalają na komfortowe funkcjonowanie na co dzieńŻycie ze stomią nie musi być trudne. Ogromnym wsparcie w oswojeniu nowego stanu rzeczy są specjalistyczne produkty i sprzęty pozwalające na bezproblemowe obsługiwanie stomii. Dzięki odpowiednio dobranym, bezpiecznym i niezawodnym produktom – ludzie ze stomią mogą komfortowo funkcjonować na co dzień. Do dyspozycji pacjentów są m.in. całe systemy (jednoczęściowe, dwuczęściowe i synergiczne), a także pasty, żele oraz pianki posiadające właściwości uszczelniające, dezynfekujące, czy myjące.

Więcej informacji o stomii, jej przyczynach oraz rodzajach jej wyłonienia, znajdziemy np. tutaj: stomia – podstawowe informacje. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *