Warto zawsze mieć pod ręką butelkę wody i sięgajmy po nią regularnie

Czysta woda zdrowia doda

Ile w tym prawdy? Całkiem sporo! Każdy z nas powinien wypijać dziennie minimum1,5 litra wody, a niektóre źródła (bynajmniej nie wodne) mówią o przyjmowaniu 1 litra na każde 30 kilogramów. Matematykę pozostawiam Wam, bo wiadomo, że kobiety o wiek się nie pyta, a o wagę… tym bardziej! Co daje nam regularne nawadnianie organizmu?

Wodne zasady

Jeśli już obliczyliśmy ile wody powinniśmy dziennie wypijać, pamiętajmy o kolejnej zasadzie, która mówi, że około 30% tego zapotrzebowania powinno być dostarczone organizmowi rano (najlepiej po przebudzeniu). Nie popijajmy jedzenia, bo w ten sposób osłabiamy proces trawienia (zmniejsza się stężenie enzymów trawiennych) – lepiej wypić szklankę wody przed i po posiłku (minimum 10 minut w jedną i drugą stronę). Nie powinniśmy dopuszczać do pojawienia się pragnienia – to z pozoru niewinne odczucie jest sygnałem ostrzegawczym, że… jesteśmy odwodnieni. Lepiej więc popijać wodę częściej ale po kilka łyków niż na przysłowiowe hura, np. dwie szklanki na raz. Każda dodatkowa aktywność fizyczna (fitness, siłownia, bieganie itp.) wymaga dodatkowej porcji wody, która uzupełni tę „wylaną” z potem. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana – wszystkie bąbelki (czyli dwutlenek węgla) obecne w napojach gazowanych rozciągają ściany żołądka i mogą skutkować…  podjadaniem. Plusem wody gazowanej jest fakt, że szybciej się wchłania – można więc po nią sięgnąć po wysiłku fizycznym.

Oto lista powodów (mocnych!), dla których warto pamiętać o piciu wody:

  1. Woda to najlepsza przyjaciółka osób dbających o linię (tak, tych odchudzających się też!): redukuje apetyt i pobudza metabolizm.
  2. Woda to nasz sprzymierzeńca w walce o ładny wygląd: nawilża skórę poprawiając dodatkowo jej elastyczność i redukuje cellulit.
  3. Woda poprawia kondycję naszego organizmu i jego narządów wewnętrznych, wypłukuje toksyny, ułatwia transport składników odżywczych, redukuje cholesterol.
  4. Woda wspiera nas w walce z bólami (m.in. głowy i pleców), poprawia wydolność organizmu i pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację.

To co, po szklaneczce?

Powiązane wpisy

Tagged dzienne zapotrzebowanie na wodę , nawodnienie organizmu , woda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *