czystek

Czystek – czym jest i jak działa na organizm?

Zioła to jedne z najlepszych sposobów na różne dolegliwości, ponieważ są w pełni naturalne i sprawdzone przez nasze prababcie. Czystek to dzika roślina, której oczyszczające właściwości są bardzo znane i polecane. Jak działa na organizm? Jak prawidłowo przygotować napar z czystka?

Czystek – najważniejsze informacje

Czystek jest rośliną występującą w bardzo gorącym klimacie. Rośnie głównie na wyspach Karaibskich i Grecji. Jest ważnym źródłem substancji o działaniu wspierającym układ immunologiczny i antyoksydacyjny człowieka (tzw. związki fenolowe), ma więc działanie silnie oczyszczające. Stwierdzono także, że stosowanie czystka w celu oczyszczania organizmu nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Na rynku można zakupić susz z czystka do przygotowywania naparu, nie każdy jednak będzie tak samo skuteczny. Na co więc zwrócić uwagę, szukając dobrej jakości suszu z czystka?

Napar z czystka – krok po kroku

Już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na rodzaj suszu, jak wybieramy. Lepiej zdecydować się na czystek suszony cięty, a nie mielony. Najlepiej, gdy ma on więcej liści niż gałązek, gdyż to właśnie w liściach znajduje się cała wartość tej rośliny. Poza tym szukajmy czystka pochodzącego z upraw kontrolowanych, naprawdę wysokiej jakości. To oznacza, że nie jest zanieczyszczony toksycznymi dodatkami, a co za tym idzie, jest skuteczniejszy w działaniu.

czystek

Aby czystek rzeczywiście w widoczny sposób zaczął oddziaływać na nasz organizm, należy go pić regularnie, najlepiej codziennie. Codzienne, długotrwałe stosowanie przyniesie naprawdę niesamowite efekty, dlatego warto być wytrwałym. Napar z czystka nie należy do skomplikowanych w przygotowaniu, właściwie parzy się go jak każdą inną ziołową herbatkę.

czystek

Czubatą łyżkę suszu zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na kilka minut, by mógł się dobrze zaparzyć. Następnie odcedzamy napar i po przestudzeniu pijemy 2 – 3 razy dziennie. Dobrze, gdy jedną porcję ziół parzymy parokrotnie, wtedy wydobywamy z nich wszystkie wartościowe składniki.

Jak działa czystek?

Jak już nieco wspomnieliśmy na wstępie, czystek ma przede wszystkim działać oczyszczająco i detoksykująco, a także antybakteryjnie. Jego regularne picie może na przykład zneutralizować zapach intensywnego potu, wspomóc higienę jamy ustnej, a także złagodzić lub całkowicie zniwelować różne przewlekłe dolegliwości związane ze stanami zapalnymi w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *