Dobrej jakości materac to gwarancja efektywnego wypoczynku w nocy, należy zatem o niego dbać

Jak dbać o materac?

Pokaż mi jak śpisz, a powiem Ci… czy będziesz wyspany. Od jakości materaca w naszym łóżku zależy, czy nasz nocny odpoczynek będzie pełnowartościowy. Nie mniej ważna jest jego czystość – odpowiednio podparty kręgosłup to bowiem jedno, a drugie to komfort dla naszej skóry i dróg oddechowych. W zabrudzonym, zakurzonym materacu, który dodatkowo nie ma odpowiedniej wentylacji (np. został położony bezpośrednio na podłodze) – mogą do woli harcować drobnoustroje różnego rodzaju, w tym roztocza i grzyby. Jak dbać o materac i jak utrzymywać go w czystości?

Ważne zasady

Odpowiednie użytkowanie materaca może znacząco wydłużyć jego żywot, choć warto tutaj podkreślić, że zdecydowaną większość dobrej jakości materacy należy wymieniać co około 10 lat (zawsze warto stosować się do zaleceń producenta dotyczących konkretnego produktu). O czym warto pamiętać na co dzień?

  1. Materac to nie plac zabaw - nie pozwólmy bawić się w nim dzieciomMaterac to nie plac zabaw, ani stołówka! Nie pozwólmy dzieciom bawić się w łóżku, zwłaszcza zabawkami, które lubią się rozsypywać lub mają klejące właściwości (wszelkiego rodzaju masy plastyczne). Jedzenie w łóżku śniadania może jest romantyczne, ale efektem tego posiłku będzie mnóstwo okruchów w łóżku oraz plam różnej maści (w zależności od tego, co zdecydowaliśmy się do łóżka podać). Lepiej również odpuścić sobie picie w łóżku kawy, herbaty i kakao – pozycja horyzontalna nie sprzyja przyjmowaniu napoi wszelkiej maści.
  2. Ubieramy materac w ochraniacze! Specjalne ochraniacze pozwolą nam zabezpieczyć materc przed przypadkowymi zaplamieniami (wszak nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować!). Specjalne maty ochronne lub wodoodporne prześcieradła należy regularnie prać!
  3. Materace sprężynowe i bonelowe warto regularnie odwracać: góra - dół, przód - tyłMaterac powiniec leżeć na dnie łóżka, które to dno powinno mu z kolei zapewniać odpowiednią wentylację. Materac położony bezpośrednio na podłodze lub dnie łóżka wykonanym z płyty wiórowej sprawi, że w jego wnetrzu powstaną idealne warunki do rozmnażania się dla bakterii i grzybów.
  4. Jeśli jesteśmy posiadaczami materaca sprężynowego lub bonelowego – pamiętajmy o jego regularnym odwracaniu (przód – tył, góra – dół).
  5. Wietrzenie sypialni! Wietrzenie materaca byłoby trudne, ale wietrzenie sypialni powinno być obowiązkowym punktem wieczornych przygotowań do nocy.

Usuwanie plam

Ewentualne plamy z materaca należy usuwać jak najszybciej, najlepiej środkami przezonaczonymi do tej konkretnej czynności. Do czyszczenia możemy również użyć sody oczyszczonej – wystarczy niewielką ilość proszku zaaplikować na plamę, a następnie zetrzeć ją za pomocą wilgotnej ściereczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *