Dofinansowanie na plac zabaw – część II

Skoro wiemy już kto i jak może starać się o dofinansowanie na plac zabaw (informacje w części I wpisu poświęconej temu właśnie tematowi) – jesteśmy gotowi, by wejść w szczegóły. Skąd pochodzą środki, które możemy pozyskać na budowę placu zabaw przy przedszkolu, szkole, wiejskiej świetlicy lub po prostu w konkretnej wsi lub dzielnicy miasta? Dotacje mogą pochodzić z dwóch głównych źródeł: unijnego i gminnego (w tym również z budżetu obywatelskiego). 

Dotacje unijne

Dofinansowanie na plac zabaw można zdobyć za pomocą dotacji z Uni Europejskiej, w ramach rozmaitych projektówJesteśmy w Unii Europejskiej, która przeznacza sporo środków finansowych na różnego rodzaju programy. Wśród tych programów są i takie, które celują w działalność opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną. Najczęściej w tę właśnie „działkę” wpisują się place zabaw, zwłaszcza wtedy, gdy o ich budowę starają się instytucje związane z oświatą. Środki finansowe, które można pozyskać w ramach projektów unijnych mogą pozwalać na częściowe lub całościowe pokrycie kosztów związanych z powstaniem lub rozbudową, bądź unowocześnieniem placu zabaw.

Informacje o prowadzonych aktualnie naborach petycji / projektów starających się o dotacje unijne znajdziemy w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz jego terenowych oddziałach (terenowych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich jest w całym kraju ponad 70). We wszystkich punktach (telefonicznie lub podczas umówionego spotkania) można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące aktualnych programów grantowych. Tutaj znajdują się informacje wszystkich placówkach działających w ramach Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich: funduszeeuropejskie.gov.pl.

Dofinansowania z gmin

Miasta i gminy dysponuje pieniędzmi, które można przeznaczać na różnego rodzaju działania, m.in. na rzecz rozwoju miasta i gminy, optymalizowanie zagospodarowania ich terenów oraz podnoszenia jakości życia mieszkańców. Place zabaw to inwestycja w bezpieczną przestrzeń do zabawy dla najmłodszych mieszkańców miasta lub gminy, dlatego w budżecie powinny znajdować się środki na realizację projektów związanych z ich budową. O dofinansowanie na plac zabaw z gminy można starać się bezpośrednio, ale również poprzez sołectwa lub zgłoszenie projektu w ramach budżetu obywatelskiego. Wiele projektów realizowanych przez miasta i gminy jest współfinansowana przez UE.

Plac zabaw to inwestycja w bezpieczne miejsce do zabawy dla naszych dzieci - warto postarać się o dofinansowanie na ten cel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *