Dzień Dziecka Afrykańskiego!

Właśnie dzisiaj, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. Inicjatorem tego święta była Organizacja Jedności Afrykańskiej i UNICEF. Od roku 1991, 16 czerwca pamiętamy o afrykańskich dzieciach, które w 1976 roku wyszły na ulicę w Soweto (koło Johannesburga w Republice Południowej Afryki), by zaprotestować przeciwko niskiemu poziomowi edukacji i żądać dostępu do nauki w języku ojczystym. Tamtejsza policja rozprawiła się z protestującymi dziećmi w sposób krwawy zabijając w sumie ponad 100 osób, a raniąc – ponad tysiąc. Jak możemy pomóc małym Afrykańczykom, którzy obecnie zmagają się nie tylko z brakiem dostępu do edukacji, ale również głodem i biedą? 

Adopcja Serca

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego to dobra okazja, by zrobić coś dla dzielnych maluchów z AfrykiTo jedna z ładniejszych, efektywnych i… chwytających za serce akcji, dzięki której jesteśmy w stanie realnie pomóc konkretnym dzieciom. Adopcja Serca jest adopcją na odległość i opiera się na moralnym zobowiązaniu niesienia pomocy znanemu z imienia i nazwiska dziecku. Na stronie akcji możemy wybrać podopiecznego, najczęściej w wieku szkolnym (ucznia szkoły podstawowej lub średniej, albo młodzieży, która nie ukończyła żadnej szkoły) i dzięki stałem zleceniu przekazywać co miesiąc niewielką kwotę na jego subkonto. Drugą opcją w ramach tej akcji możemy również anonimowo wspierać dzieci skrajnie niedożywione, dowolnymi, nawet najmniejszymi kwotami. Celem programu „Adopcja Serca” jest uchronienie dzieci najbiedniejszych od śmierci będącej wynikiem głodu i chorób, a także umożliwienie im kształcenia się, korzystania z opieki medycznej oraz przygotowania do samodzielnego życia. Ofiarodawca dostaje kwestionariusz osobowy i zdjęcie dziecka, którym wirtualnie się opiekuje. Możemy również zrobić coś jeszcze… korespondować z naszym podopiecznym!

Warto pomagać i warto pomagania innym uczyć nasze dzieciPomagajmy i uczmy pomagać!

Życie bywa niesprawiedliwe, a cierpienie najmłodszych jest po prostu niezawinione. Dlatego tak ważna jest nasza wrażliwość i empatia, otwartość i gotowość do niesienia pomocy. To nie muszą być ani spektakularne kwoty, ani spektakularne czyny. Czasem drobny gest znaczy więcej niż może nam się wydawać. Naszym rodzicielskim obowiązkiem winno być również uwrażliwianie i otwieranie na świat naszych dzieci. Pomagajmy razem, angażujmy nasze potomstwo choćby w lokalne akcje, np. zbiórki żywności… To zaprocentuje w przyszłości! Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego to dobra okazja, by o pomocy porozmawiać i podjąć jakieś działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *