ford focus

Ford Focus – najlepszy kompan podczas rodzinnych wyjazdów

Lato i wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Niezależnie od tego, czy ruszamy w dłuższą czy krótszą trasę, zależy nam, by nasz samochód dowiózł nas na miejsce bez żadnych niespodzianek na drodze. Producenci samochodów polecają swoje modele, zapewniając, iż są one bezpieczne, zapewniają stabilną jazdę i szereg udogodnień niezbędnych w kilkugodzinnej trasie. Mimo to nie zawsze te obietnice pokrywają się z rzeczywistością. Poza tym trzeba przyznać, iż nie każdy ma takie same wymagania wobec rodzinnego samochodu, każdy jednak stawia w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo. Ford Focus to samochód sprawdzony, który zapewnia nie tylko prawdziwą przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim dba o bezpieczeństwo na drodze. Skąd ta pewność?

Ford Focus – klasa sama w sobie

Ford to marka samochodowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać, natomiast Ford Focus jest jednym z flagowych modeli tejże marki. Na przestrzeni lat na rynku pojawiło się kilka wersji tego modelu, my zaś przyjrzyjmy się wersji najnowszej. Co można o niej powiedzieć? Cóż, to model stworzony z myślą o najbardziej wymagających kierowcach, lubiących jednocześnie nowinki technologiczne i innowacyjne rozwiązania mające zapewnić jeszcze większy komfort jazdy. To właśnie taki samochód może szczycić się mianem ‘rodzinnego’.

ford focus

Dlaczego można tak powiedzieć? W testach zderzeniowych Euro NCAP najnowszy Focus zdobył maksymalną liczbę punktów, co sprawia, że mamy pełne podstawy nazwać go najbezpieczniejszym samochodem osobowym dla rodzin. Jak producentom samochodu udało się osiągnąć taki wynik? Składa się na to kilka elementów, które wprowadzono w najnowszej wersji Focusa, właśnie po to, by podnieść jego bezpieczeństwo. Warto dodać, iż nowy Ford Focus jest pierwszym modelem tej marki tak zaawansowanym technologicznie pod kątem bezpieczeństwa na drodze.

Układ Pre-Collision Assist

Pre-Collision Assist to system wspomagający układ kierowniczy, pozwalający zmniejszyć siłę kolizji lub całkowicie zapobiec zderzeniu podczas jazdy, także przy małej prędkości (na przykład w korku ulicznym). Jeżeli wykryje, że samochód przed nami się zatrzymał, automatycznie uruchomi hamulce, by uniknąć stłuczki. Co ważne, system ten nawet w niesprzyjających warunkach może z ogromną dokładnością określić odległość naszego pojazdu od pieszych czy innych samochodów i zaalarmować kierowcę. Gdy ten nie zareaguje w odpowiednim momencie, hamulce zostaną uruchomione samoistnie.

ford focus

System Active Braking

Active Braking to system aktywnego hamowania z automatycznym wykrywaniem pieszych. Uaktywnia się powyżej prędkości 50km/h, informując kierowcę o ewentualnym ryzyku wypadku. W ten sposób pod ochroną są nie tylko kierowca i pasażerowie, ale także inni uczestnicy ruchu drogowego.

Komfort jazdy w nowym Fordzie Focusie

Jak wspomnieliśmy na wstępie, oprócz bezpieczeństwa jazdy, dla kierowcy i pasażerów równie ważny jest jej komfort. Jeśli podróż trwa kilka, a może kilkanaście godzin, a pasażerami są dzieci w różnym wieku, wygoda w trasie jest szczególnie ważna. Jak zadbano o tę kwestię w nowym Fordzie Focusie? Jednym z udogodnień jest kompatybilność pojazdu ze smartfonem, dzięki czemu można sterować różnymi jego funkcjami z poziomu urządzenia mobilnego. Dla kierowców stworzono także system sterowania głosem, dzięki czemu nie muszą oni już rozpraszać się podczas jazdy, by włączyć ulubioną muzykę, klimatyzację czy inne funkcje potrzebne w trasie.  Na uwagę zasługuje także dwuczęściowy dach panoramiczny, który po otworzeniu pozwala wpuścić do wnętrza trochę świeżego powietrza i promieni słonecznych, by poczuć wakacyjny klimat. Jednocześnie dach posiada specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne, tak, aby samochód zbytnio się nie nagrzewał, gdy na zewnątrz panuje upał. Powłoka skutecznie wycisza wnętrze samochodu, dzięki czemu nie słychać w nim szumu z ulicy, który po paru godzinach jazdy mógłby nas już irytować, a nawet przeszkadzać w prowadzeniu rozmowy czy słuchaniu muzyki.

Wydajność i dynamika – silnik EcoBoost

Nowy Ford Focus został także wyposażony w silnik benzynowy Ford EcoBoost. Pozwala on połączyć wysokie osiągi z wydajnością i niskim spalaniem, co czyni go doskonałym kompanem na dłuższe wyprawy. Jedną z ciekawych funkcji silników EcoBoost jest możliwość wyłączania cylindra, gdy akurat nie ma zapotrzebowania na moment obrotowy. Taka sytuacja może mieć miejsce na autostradzie, gdy zwykle jedziemy w jednostajnym tempie, ze stałą prędkością. Ten zabieg pozwala realnie obniżyć zużycie paliwa na trasie. Jednocześnie zastosowanie innowacyjnych technologii w tych silnikach pozwala mimo wszystko uzyskiwać naprawdę zadowalające osiągi. Nie trzeba więc rezygnować z dynamiki jazdy na rzecz małego spalania. To idealne rozwiązanie dla rodzinnego samochodu.

A może Ford Focus w wersji kombi?

Dla rodzin ceniących sobie przestrzeń w samochodzie oraz duży, przestronny bagażnik, polecamy nowego Focusa w wersji kombi. Tylne siedzenia są składane, dzięki czemu w razie potrzeby powiększymy bagażnik o dodatkowe miejsce na bagaże. Poza tym mamy możliwość regulacji podłogi bagażnika na niższy bądź wyższy poziom. Co nam daje ta funkcja? Otóż możliwość podwyższenia poziomu podłogi sprawia, że możemy bezpiecznie przewieźć niskie bagaże bez obawy, że w trakcie jazdy się przewrócą i ulegną zniszczeniu. Z kolei obniżenie podłogi daje możliwość przewożenia bagaży o dużych gabarytach.

ford focus

Jak widać, nowy Ford Focus trafia w potrzeby nowoczesnych rodzin. By poznać więcej argumentów przemawiających za tym, aby wybrać właśnie ten model na rodzinny samochód, zachęcam do zajrzenia TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *