Hemoroidy to problem wstydliwy i bolesny, z którym jednak boryka się coraz więcej osób

Hemoroidy? To się leczy!

Hemoroidy mogą pojawiać się okresowo w odbycie nawet co drugiego Polaka. Problem jest nie tylko bolesny, ale również wstydliwy. Na wizytę u lekarza decydują się najczęściej wyłącznie ci, którym dolegliwość uniemożliwia normalne funkcjonowanie (przede wszystkim siedzenie i komfortowe wypróżnianie się). A reszta? Reszta cierpi w milczeniu licząc na to, że problem rozwiąże się sam. Jak i dlaczego powstają hemoroidy? Czy można je leczyć?  

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze

Hemoroidy to problem, który okresowo dotyka nawet połowę Polaków - im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa, że dolegliwość zostanie opanowanaGuzki krwawnicze są naturalnymi strukturami odbytu, których zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu oraz współkontrolowanie (wraz z mięśniami zwieracza) procesu wydalania. Guzki krwawnicze mają postać małych poduszeczek wypełnionych krwią, które z różnych powodów mogą zacząć działać w sposób nieprawidłowy: rozciągają się i powiększają – wówczas właśnie mówi się o problemie hemoroidów. Zalegająca w hemoroidach krew nie tylko negatywnie wpływa na komfort wypróżniania się (wydalanie może być bolesne i wiązać się z krwawieniem), ale może również przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych guzków oraz tkanek odbytu.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy mogą pojawiać się okresowo i samoistnie ustępować lub stać się poważnym problemem zdrowotnym, wymagającym interwencji lekarza. Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania żylaków odbytu oraz czynników podwyższających ryzyko powstawania guzków. Do najczęstszych przyczyn i/lub czynników  należą:

  • siedzący tryb życia (w szczególności: praca biurowa i praca zawodowego kierowcy);
  • jazda konna i kolarstwo (najczęściej wtedy, gdy uprawiane są w większym wymiarze);
  • zła dieta (niewystarczająca ilość błonnika w diecie oraz słabe nawodnienie organizmu mogą prowadzić do problemów z wypróżnianiem, których konsekwencją mogą być właśnie hemoroidy);
  • zaawansowana ciąża (rosnące w brzuchu przyszłej mamy dziecko może uciskać na układ żylny i zaburzać pracę jelit);
  • poród (nadmierne parcie może spowodować rozciąganie się guzków krwawniczych);
  • wiek powyżej 50 roku życia (zmieniona, osłabiona perystaltyka jelit może przyczyniać się do powstawania żylaków odbytu).

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy maść? To jeden z podstawowych środków na guzki krwawnicze, pozwalający m.in. uśmierzyć ból Chorobami odbytu zajmuje się proktolog, do którego powinny zgłosić się osoby zmagające się z hemoroidami. To ważne, bo spora część objawów żylaków odbytu (przede wszystkim krwawienie!) może być również objawami nowotworu odbytu, w przypadku którego niezbędne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. Im szybciej zostaną wykryte hemoroidy – tym większa szansa, że uda się je wyleczyć domowymi sposobami i/lub za pomocą farmakologii (np. można zastosować na hemoroidy maść, czopki, czy tabletki). W przypadku większego zaawansowania choroby konieczne może okazać się laseroterapia lub usunięcie guzków metodami operacyjnymi (mniej lub bardziej zaawansowanymi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *