jak dbać o dłonie

Jak dbać o dłonie? Poznaj 5 sprawdzonych metod

Choć wiosna zbliża się wielkimi krokami, wiele z nas żartuje, iż nadal jest w „ciele zimowym”. Rzeczywiście, po zimie możemy nosić pewien balast w postaci kilku nadprogramowych kilogramów, wysuszonej skóry oraz włosów. Na mrozie szczególnie cierpią nasze dłonie, zwłaszcza bez odpowiedniej pielęgnacji. Wpływ mrozu i zimnego wiatru niestety jest bardzo negatywny, przez co skóra na naszych rękach może być szorstka i wysuszona, a przez to bardzo nieatrakcyjna. Jak dbać o dłonie, aby stały się gładkie i delikatne wraz z nadejściem wiosny? Podpowiadamy 5 sprawdzonych metod.

Jak dbać o dłonie? Dlaczego warto to robić?

Skóra dłoni to jedno z najbardziej narażonych na zniszczenia i wysuszenia miejsc w naszym ciele. Mogłoby się wydawać, że odpowiednia pielęgnacja to po prostu stosowanie kremu nawilżającego, w okresie zimowym o nieco tłustszej strukturze. Jednak jest to nieprawdą. Pielęgnacja dłoni to nieco bardziej skomplikowany proces, który służy uzyskaniu bardzo konkretnych efektów. Co szczególnie szkodzi naszym dłoniom? Jest wiele takich czynników, między innymi nagłe zmiany temperatur, słońce, mroźny wiatr, twarda woda, detergenty stosowane podczas sprzątania i wiele, wiele innych. Warto nadmienić, że w przeciwieństwie do skóry twarzy, skóra na dłoniach jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, gdyż nie posiada gruczołów łojowych od strony dłoniowej, zaś od grzbietowej jest ich bardzo niewiele. W gruncie rzeczy brak płaszcza lipidowego to brak naturalnej ochrony. Dlatego sami musimy o to zadbać. Zatem jak dbać o dłonie, by zawsze wyglądały pięknie i zdrowo?

1. Myj ręce odpowiednimi środkami

Nawyk częstego mycia rąk to bardzo dobry i zdrowy nawyk. Niemniej to, czym myjemy dłonie ma bezpośredni związek z ich kondycją. Do mycia rąk wybierajmy więc produkty delikatne, natłuszczające i nawilżające, wzbogacone witaminami oraz naturalnymi olejami. Dzięki temu, pomimo częstego mycia, skóra dłoni nie będzie wysuszona.

jak dbać o dłonie

2. Regularnie kremuj dłonie

Choć samo kremowanie oczywiście nie wystarczy, na pewno jest to jedna z podstawowych metod na to, jak dbać o dłonie. Tak naprawdę krem do rąk to kosmetyk, którego nigdy nie powinno zabraknąć w kobiecej torebce. Ręce należy kremować przynajmniej kilka razy dziennie, najlepiej po każdym ich kontakcie z wodą. Krem do rąk dobieramy do pory roku oraz do kondycji skóry dłoni. W okresie zimowym lepiej wybrać krem natłuszczający, chroniący przed mrozem i wysuszeniem skóry. Latem z kolei używajmy kremów lżejszych, które ochronią przed wpływem słońca i gorącego powietrza.

3. Stosuj rękawiczki w różnych sytuacjach

Często o tym zapominamy, tymczasem to jeden z lepszych sposobów, by chronić dłonie przed szkodliwymi czynnikami. Nośmy rękawiczki zimą, by chronić dłonie przed mrozem. Nie zapominajmy także o rękawiczkach ochronnych podczas sprzątania, szczególnie gdy stosujemy silne detergenty. Wiele z nas pamięta o tym, by założyć gumowe rękawiczki ochronne do mycia naczyń bądź łazienki. Ale podobnie warto postąpić podczas wycierania kurzu czy odkurzania – wystarczą cienkie, bawełniane rękawiczki, by skutecznie ochronić skórę dłoni przed wpływem kurzu. Dłonie warto też zabezpieczyć podczas biegania na świeżym powietrzu, jazdy na rowerze czy podnoszenia ciężkich rzeczy.

4. Pielęgnuj dłonie niczym w SPA

Warto od czasu do czasu zafundować swoim dłoniom mini SPA, czyli zabiegi pielęgnacyjne, które można wykonać we własnym zaciszu domowym. Ważnym elementem pielęgnacji dłoni jest złuszczanie martwego naskórka. Dlatego peeling dłoni warto wykonać przynajmniej raz w tygodniu. Skóra po peelingu jest delikatniejsza i lepiej wchłonie wartości odżywcze z kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Możemy zastosować naturalną maseczkę na dłonie lub też nałożyć na nie grubszą warstwę kremu i poczekać aż sam całkowicie się wchłonie.

5. Zdrowa dieta, a stan Twoich dłoni

Myśląc o tym, jak dbać o dłonie, być może nie bierzemy pod uwagę, że znaczenie ma nie tylko to, jak dbamy o nie z zewnątrz. Równie ważne jest to, co dzieje się wewnątrz nas, a na to wpływ ma nasz sposób odżywiania. Pamiętajmy, iż na kondycję skóry dłoni, jak również włosów i paznokci negatywny wpływ mają restrykcyjne diety i głodówki. Dlatego zadbajmy o zdrową i urozmaiconą dietę, która dostarczy organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. Skórę należy również nawilżać od środka poprzez picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Optymalnie powinno to być jakieś 1,5 litra. Jeżeli nie zadbamy o te sprawy, zapewne nasze dłonie nie będą wyglądać zdrowo i nie pomogą na to nawet profesjonalne zabiegi w salonie SPA.

jak dbać o dłonie

Dbanie o dłonie to tak naprawdę proces ciągły, którego poszczególne etapy zmieniają się w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji naszej skóry. Warto jednak tego dopilnować, gdyż dzięki temu bez względu na warunki nasze dłonie zawsze będą zdrowe, piękne, odpowiednio nawilżone i miłe w dotyku. A przecież dłonie to w pewnym sensie wizytówka każdego z nas, warto więc zadbać, by wyglądały estetycznie i atrakcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *