Jak się ma Twoje pH?

Dużo się mówi o rodzajach cery i problemach z nimi związanych. Rozprawiamy o wrażliwości skóry na różne czynniki zewnętrze. Ale jakoś w tych naszych rozmowach nie pada hasło: pH. A przecież każda skóra jakieś „peHa” ma i od tego „peHa” całkiem sporo zależy! 

Początki pH

Pojęcie pH wprowadził na początku XX wieku duński biochemik, Soren Sorensen. Określił on 14  stopniową skalę kwaśności i zasadowości dla różnego rodzaju roztworów wodnych. Według tej skali, substancje o pH wynoszącym od 0 do 7 uznaje się za kwaśne, a te z pH od 7 do 14 – za zasadowe. Odczyn pH 7 oznacza substancje o charakterze neutralnym, czyli obojętnym. Aby lepiej zrozumieć to, o czym mówimy – spójrzmy na przykłady: sok z cytryny ma 2pH, zwykła woda 7pH, a płynny środek do czyszczenia rur odpływowych (popularny kret) 14pH.

Jaki odczyn ma nasza skóra?

Jakie pH skóry jest najlepsze dla naszego zdrowia? Okazuje się, że wcale nie neutralne!Wydawać by się mogło, że neutralne pH jest najlepsze dla naszej skóry – błąd! Idealne pH skóry powinno być lekko kwaśne i mieścić się w przedziale: 4,5 – 6. To właśnie lekko kwaśne środowisko wzmacnia podstawową funkcję skóry, która jest pierwszą, zewnętrzną barierą ochronną naszego organizmu. Poza tym skóra o tym odczynie po prostu ładnie i promiennie wygląda, jest zdrowa, nie przesuszona, ani nie przetłuszczająca się. Z kolei pH skóry poniżej 4,5 może już skutkować pojawieniem się problemów ze skórą – nadprodukcja łoju, ciągłe błyszczenie się skóry i szpecące ją zaskórniki. Taka skóra wciąż jednak dobrze spełnia swoje funkcje ochronne, z reguły jest bowiem grubsza i o dość zwartej strukturze. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja (i skóra!) w przypadku podwyższonego pH. PH wynoszące więcej niż 7 sprawia, że skóra łatwo się przesusza, może być ściągnięta, zaczerwieniona, łuszcząca się. Jest zdecydowanie wrażliwsza i łatwo ją uszkodzić. Dodatkowo środowisko zasadowe to środowisko, w którym dużo łatwiej i szybciej dochodzi do namnażania się bakterii.

Kosmetyki i pH

Wybierając kosmetyki i detergenty, sprawdźmy informacje o pH danego środka - najlepiej, aby miał pH w granicach 5,5 - 7Wybierając kosmetyki i różnego rodzaju detergenty – zwracajmy uwagę na informacje dotyczące pH danego preparatu. Jeżeli nie ma wyraźnej informacji, np. o pH 5,5 lub pH 7 – możemy domniemywać, że pH tego środka jest zdecydowanie zasadowe, a to może mieć niekorzystny wpływ na kondycję naszej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *