Jesienny ślub i wesele? Mają swój niezaprzeczalny urok!

Jesienne wesela, weselne zwyczaje – część III

Szaro, buro i ponuro za oknem? Weselmy się na weselu! Jesienna impreza weselna może być naprawdę klimatyczna, z jej wyjątkową aurą, mgłami i wielokolorowymi drzewami w tle. O weselnych zwyczajach i tradycja pisałam już TUTAJ i TUTAJ. Czas na część trzecią, w której zajmiemy się tym, co dzieje się w lokalu i podczas zabawy.

Siadanie do weselnych stołów

Kiedyś o tym kto gdzie usiądzie podczas wesela decydowała matka Panny Młodej – to ona wskazywała każdemu gościowi jego miejsce przy stole. Obecnie coraz rzadziej kultywuje się ów zwyczaj, który może powodować wiele niesnasek i organizacyjny chaos na samym wstępie przyjęcia weselnego. Najczęściej stosowanym sposobem na sprawne zasiadanie do weselnych stołów są imienne winietki, które ustawia się n stołach, przy nakryciach. Jeżeli gości jest bardzo dużo i/lub sala jest rozległa i znajduje się na niej sporo stołów – warto obok wejścia postawić plan sali, na którym goście będą mogli się zorientować, w której części sali mają szukać swoich miejsc.

Pierwszy taniec to niezapomniana chwila dla Młodej Pary, ale również gości Pierwszy taniec

Pierwszy taniec to taniec, który z pewnością zostanie w pamięci Państwa Młodych na całe życie. Obecnie coraz modniejsze są pierwsze tańce, które mają zaskoczyć gości lub świeżo upieczonego małżonka. Przygotowanie takiego jedynego w swoim rodzaju show wymaga sporo pracy i ćwiczeń. Zwyczajowo pierwszy taniec ma miejsce zaraz po zjedzeniu pierwszego ciepłego posiłku (czyli najczęściej po obiedzie).

Rzucanie welonem lub bukietem i oczepiny

Współczesne oczepiny, polegające najczęściej na odczepieniu wianka lub welonu z głowy Panny Młodej i rzuceniu go w kierunku grupy panienek, niewiele mają wspólnego z tymi tradycyjnymi oczepinami. Oczepiny w większości słowiańskich narodów, polegały bowiem kiedyś na wyprowadzeniu Panny Młodej z sali weselnej, zdjęciu jej welonu, podcięciu włosów (!!!) i nałożeniu na głowę czepca. Żadna współczesna Panna Młoda raczej na takie oczepiny by się nie zgodziła, prawda? Tradycja rzucania welonem (lub bukietem kwiatów) wywodzi się z XIV-wiecznej Francji.

Zwyczaje weselne koncentrują się wokół tradycyjnych spraw, np. weselnego tortu podawanego po oczepinachJedzenie tortu weselnego

Tort podaje się zwyczajowo po oczepinach. Tradycyjnie przygotowywaniem słodkich wypieków (w tym tortu) zajmowały się kobiety z rodziny Panny Młodej. Obecnie coraz częściej zdajemy się na wypieki sprawdzonych cukierni. Wciąż jednak większość par pozostaje wierna tradycji karmienia się tym pierwszym kawałkiem tortu, a następnie dzieli się z weselnymi gośćmi – mając nadzieję, że owa słodycz wróci do nich, w nowym rozdziale ich wspólnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *