karma dla psów

Karma dla psów – jaka powinna być?

Zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty, potrzebują odpowiedniego żywienia. Niestety często zdarza się tak, że ich właściciele mają niepełną wiedzę na temat ich potrzeb, przez co często podają niewłaściwą karmę. W efekcie zwierzaki mogą poważnie się rozchorować. Aby tego uniknąć, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dobra, pełnowartościowa karma dla psów czy kotów oraz jak karmić zwierzęta z problemami zdrowotnymi.

Karma dla psów – jakie znaczenie ma skład?

Omówmy więc temat na przykładzie żywienia psów. W sklepach zoologicznych czy popularnych marketach można znaleźć rozmaite karmy dla psów. Różnią się one marką, ceną i smakiem, ale by rozpoznać jej faktyczną jakość, musimy zwrócić uwagę na coś innego – na ich skład. Dobra jakościowo karma będzie zawierać dużą ilość mięsa i produktów odzwierzęcych, które na ogół na opakowaniu są oznaczone w procentach. Karma zawierająca około 40% mięsa i produktów odzwierzęcych jest już godna uwagi i zapewni naszemu pupilowi odpowiednią ilość białka.karma dla psów Innym wyznacznikiem dobrej karmy będzie zawartość zbóż. Te również mogą pojawiać się w różnych proporcjach, a im tańsza karma, tym więcej zbóż w jej składzie. Szukajmy więc karm bezzbożowych lub takich, które zawierają znikomą ilość zbóż przy wysokiej zawartości mięsa. Karma dla psów powinna też zawierać pewne składniki dodatkowe, czyli witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dobrze, by był to na przykład olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe, owoce i warzywa będące źródłem błonnika i witamin czy inne związki mineralne wpływające na stan kości, zębów czy stawów i chrząstek naszego pupila.

Karma sucha czy mokra?

Karma dla psów dzieli się też ze względu na jej konsystencję – wyróżniamy karmy mokre i suche. Właściciele psów od dawna zmagają się z dylematem, którą karmę podawać, która z nich jest lepsza i bezpieczniejsza. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jeśli chodzi o jakość karmy, wpływ na to ma przede wszystkim skład. Zatem zarówno karma sucha, jak i mokra będzie wartościowa i zdrowa, jeśli w jej składzie nie znajdą się żadne zbędne, niezdrowe dodatki. Karma sucha zasadniczo jest bardziej treściwa niż mokra, a jej podawanie jest wygodne i ekonomiczne. Niemniej zwierzę, które spożywa wyłącznie suchą karmę i nie pije dostatecznej ilości wody, szybko może nabawić się problemów z nerkami. Dlatego podawanie mokrej karmy raz lub dwa razy dziennie również jest wskazane.karma dla psów Jeżeli nie do końca wiemy, gdzie szukać pełnowartościowej karmy dla swojego pupila, zwróćmy uwagę na ofertę marki Purina, zwłaszcza linię Purina ProPlan. Więcej na jej temat można przeczytać TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *