Małe kotki to potencjalne leniuchy lub przyszłe łobuzy

Jaka karma, taki kot

Jest opcja, że dostanę kota… i to nie takiego metaforycznego!  Za kilka dni ma z nami zamieszkać kot – najprawdziwszy, żywy, czworonożny, miauczący, idealny do głaskania i kochania. Kotek będzie około sześciotygodniowym kociątkiem, a co za tym idzie – będzie wymagał większej uwagi i ostrożnego doboru odpowiedniej karmy. Karma dla kociąt ma za zadanie zaspokoić ich zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze – tak, aby zdrowe i zadowolone energicznie wkroczyły w kocią dorosłość.

Z kotkiem jak z dzieckiem

W pierwszym miesiącu życia kocięta piją wyłączne mleko swojej matki. Jeżeli z jakiś powodów małe kotki nie przebywają z matką lub kocica nie może lub nie chce karmić – należy podawać im produkt  zastępujący mleko (nie powinno to być mleko krowie!). Po około 4 tygodniach życia można zacząć powolne różnicowanie diety i wprowadzanie do menu kota pokarmów stałych – na początku powinny to być niewielkie ilości mokrej i miękkiej karmy. Miauczące maluchy, które z powodzeniem nauczyły się spożywania stałych pokarmów – mogą już być karmione wyłącznie nimi. Należy pamiętać, że posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane i zawierać wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Wyznacznikiem właściwego żywienia oraz prawidłowego rozwoju małego kotka jest przede wszystkim przyrost wagi – w zależności od rasy oraz charakteru zwierzątka (jedne są bardzo aktywne, a inne to urodzone leniuchy) powinien on wynosić około 10 – 30 g dziennie.

Posiłek z saszetki

Kotki w 2 – 3 miesiącu życia to już wytrawni smakosze przygotowywanych przez swoich właścicieli dań. Posiłki muszą być tak przygotowane, by dostarczać małemu futrzakowi niezbędnych do dalszego rozwoju składników w odpowiednich proporcjach – to odpowiedzialne i dosyć czasochłonne zajęcie. Pewnie dlatego coraz większą popularnością cieszy się gotowa karma dla kociąt . Dania dla juniorów są dostępne m.in. w wygodnych saszetkach, które wystarczy otworzyć i przełożyć pokarm do miski pupila, bez dodatkowego dzielenia na mniejsze porcje. Mięsne i mięsno – rybne kawałki w delikatnej i soczystej galarecie zaspokoją głód nawet wybrednego kociaka. Pamiętajmy, aby zawsze kupować jedzenie adekwatnie do wieku kota (zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu!), a ilość i częstotliwość posiłków regulować wedle zaleceń producenta danej karmy.

Powiązane wpisy

Tagged karma , karma dla kociąt , kot , zbilansowana dieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *