Karmy dla szczeniąt i prawidłowe żywienie młodego psa

Już od początku życia naszego nowego ulubieńca powinniśmy zadbać o jego prawidłowe żywienie. Dzięki zbilansowanej diecie dostarczającej wszystkich potrzebnych makro- i mikroskładników nasz szczeniaczek będzie dobrze się rozwijał i czuł się pełen sił i energii. Jak żywić młodego psa i jakie karmy dla szczeniąt mu podawać?

Jak i czym karmić swojego szczeniaka?

Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że psiaki przed ukończeniem roku to szczeniaki. W przypadku dużych ras okres szczenięctwa kończy się po 2.r.ż., a malutkie psy uznaje się za dorosłe nawet już po 9. miesiącach życia. Bez względu na to jak długo trwa faza szczenięctwa, młode psiaki powinniśmy żywić tylko karmą przeznaczoną dla najmłodszych.

Rosnący młody organizm potrzebuje pożywienia, które zaspokoi jego wysokie zapotrzebowanie na składniki dostarczające energii. W karmach dla szczeniąt musi znaleźć się również wysokiej jakości białko wspierające rozwój silnych mięśni, wapń i fosfor budujące kości i zęby oraz kwasy DHA dbające o zdrowe oczy i rozwój mózgu.

Karmę wybierzmy w zależności od tego, jakiej wielkości jest nasz szczeniak. Małe rasy rosną szybciej niż duże, dlatego potrzebują inaczej skomponowanego pożywienia. Żeby dostosować produkt do potrzeb danej rasy, wybierzmy np. karmę PURINA® PRO PLAN® https://www.optymalnystart.pl/products. Pożywienie ze specjalną formułą ułatwiającą trawienie lub dla psów ze skórą wrażliwą możemy dobrać w zależności od wielkości naszego podopiecznego.

Jakie ilości pożywienia podawać swojemu szczeniakowi?

Zdarza się, że dużym i ogromnym rasom psów podajemy zbyt duże ilości pożywienia. Przekarmianie osłabia kondycję psa i prowadzi do jego otyłości. Karmiąc psa kierujmy się zaleceniami podanymi na opakowaniu oraz wskazówkami weterynarza. Lekarz może zasugerować inne wielkości porcji w zależności od kondycji psa i jego stylu życia. Według zaleceń szczeniak, który jako dorosły pies będzie ważyć od 1,5 do 5,5 kg, przez pierwsze 3 miesiące życia powinien otrzymywać ½ – ¾ szklanki karmy. Młode psy dużych ras (jako dorosłe ważące od 34 do 45 kg) powinny natomiast dostawać 1 – 2 ¼ szklanki w tym okresie.

Rekomendacje podane na opakowaniu suchej karmy dotyczą zdrowych zwierząt podejmujących umiarkowaną aktywność fizyczną. Ilość pożywienia musimy dostosować więc nie tylko do wieku naszego psa, ale również do jego stylu życia. Jeśli psiak spędza większość czasu na świeżym powietrzu, biegając i bawiąc się, potrzebuje więcej kalorii niż szczeniak siedzący przez 8 godzin w mieszkaniu.

Jak często karmić szczeniaka?

Szczeniaka odstawionego już od matki przyzwyczajamy do stałych godzin karmienia. Dzięki ustalonym porom posiłku regulujemy układ trawienny zwierzaka i możemy przewidzieć, kiedy zwierzak będzie musiał załatwić swoje potrzeby. Zanim szczeniak skończy pół roku, karmimy go 3 razy dziennie. Może się wydawać, że maluch jest cały czas głodny i chętnie by coś przegryzł, ale unikajmy podawania mu pokarmu o dowolnych porach. Ustalony harmonogram pomaga zwierzęciu wyrobić przyzwyczajenia i nie prosić o jedzenie poza porami karmienia. Z reguły, po ukończeniu przez psiaka 6 miesięcy podajemy mu karmę rano i wieczorem. Kiedy dorośnie, możemy serwować mu pożywienie nawet tylko raz dziennie.

Jak zapewnić szczeniakowi optymalny rozwój?

Nasz milusiński będzie cieszył się dobrym zdrowiem i doskonałą kondycją, kiedy dostarczymy mu odpowiednie ilości jedzenia. Przekarmianie szczeniaków prowadzi do ich słabszego rozwoju i problemów z nadwagą w późniejszym życiu. Zdrowy młody pies ma szczupłą talię i sylwetkę w kształcie klepsydry. Patrząc na szczeniaka z boku, powinniśmy widzieć jego brzuch lekko napięty. Pamiętajmy też o kręgosłupie i żebrach – powinny być niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne dotykiem. Cienka warstwa tkanki tłuszczowej może być wyczuwalna na klatce piersiowej.

Prawidłowo żywiony pies będzie miał przyjemną w dotyku sierść, będzie pełen energii i chęci do zabaw. Odpowiednio skomponowane karmy dla szczeniąt dostarczą naszemu psiakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Źródła:

  •  https://www.purina.com/articles/puppy/feeding/how-often-should-i-feed-my-puppy
  •  https://www.purina.com/articles/puppy/feeding/feeding-puppies
  •  https://www.purina.com/articles/puppy/feeding/how-much-dry-food-to-feed-a-puppy
  • https://www.purina.com/articles/puppy/feeding/how-much-to-feed-a-puppy-chart

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *