Dobre opony zimowe to przede wszystkim dobry bieżnik sprawnie odprowadzający wodę i błoto

Kobieta kupuje opony!

Gdy kobieta zostaje postawiona przed koniecznością zajęcia się wymianą opon letnich na zimowe, a konieczność owa nie opiera się wyłącznie na podjechaniu do serwisu z kompletem zimówek w bagażniku, a wiąże się z ich zakupem… Co robi kobieta, no co?! Nie, nie szlocha w męski rękaw! Ona zakasuje rękawy, robi sobie kawę, włącza laptopa i zaczyna wertować internetowe strony celem dokształcenia się! A jak już się dowie co oznaczają te szeregi cyfr łamanych na inne cyfry i łamanych na litery – to kupi sobie właściwe opony i podjedzie do tego serwisu, i wymieni, i będzie z siebie dumna! Kobieta da radę! Oto kilka rad – jak kupić zimowki i nie zwariować!

  1. Jak odczytać parametry opony w naszym samochodzie? To łatwe!Rozmiar ma znaczenie! Na każdej oponie umieszczony jest jej rozmiar – to ów wspomniany już ciąg tajemniczych cyfr… Np. 195/65 R15. Co to znaczy? 195 to szerokość opony (podana w milimetrach). 65 to wysokość profilu opony (podana w procentach w stosunku do szerokośći). R to rodzaj budowy wewnętrznej (R oznacza oponę radialną), a 15 to rozmiar felgi (podany w calach).
  2. Nośność i prędkość. Na oponach znajdziemy kolejną liczbę i literę, np. 91T, 87V itd. – liczba oznacza maksymalne obciążenie (na jedną oponę), a litera – maksymalną prędkość (dokładne przeliczniki są dostępne w tabelkach, m.in. na stronach producentów opon).
  3. Co jest czym w bieżniku? Sprawdź!Bieżnik. Bieżnik w oponach zimowych powinien maksymalnie ułatwiać odprowadzanie wody i błota pośniegowego z powierzchni opony, a wszystko po to, by uzyskać jak najlepszą przyczepność do śliskich nawierzchni. Opony zimowe powinny posiadać wysokiej jakości bieżniki, bo to przede wszystkim one (oczywiście po umiejętnościach i rozsądku kierowcy) decydują o bezpieczeństwie na drodze. Bieżnik zimowki powinien składać się z: rowków, bloków, lamelki i żebra.
  4. Nowe czy używane i bieżnikowane? Nowe! Lepiej zainwestować parę złotych więcej w nową oponę i mieć pewność, że nie zawiedzie nas w trudnych warunkach bo np. nie dało się jej odpowiednio wyważyć. Poza tym nowe opony są jedynie około 20-30% droższe od tych używanych i bieżnikowanych. Na oponiarskim rynku mamy kilku wiodących producentów ogumienia, a jego wybór uzależnijmy od naszych potrzeb, tego jak często i jak intensywnie oraz na jakich trasach poruszamy się samochodem. Opony Dębica to wysoka jakość w konkurencyjnej cenie – idealnie sprawdzą się w autach, którymi poruszamy się po mieście, do i z pracy oraz do i ze szkoły lub przedszkola.

Mówiłam, że kobieta da radę? Idę kupić opony!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *