Dobrze dobrany sprzęt to przyjemne koszenie i gwarancja ładnych efektów

Kosiarka? Kupiona!

Kosiarka kosiarce nie równa. Poszczególne maszyny różnią się między sobą gabarytami, rodzajem potrzebnego do działania paliwa lub zasilania, sposobem koszenia i w końcu  – ceną.  Zakup kosiarki należy dobrze przemyśleć, tak by koszenie trawy było czystą (metaforycznie!, bo w praktyce wszystko jest zielone) przyjemnością, a nie usłaną siarczystymi przekleństwami drogą przez zachwaszczoną mękę. Musimy koniecznie dobrać moc sprzętu do ilości powierzchni, którą mamy do skoszenia  i wziąć  pod uwagę jakość trawnika (stan podłoża, stopień jego wyrównania i jakość samej trawy mają tutaj ogromne znaczenie).

Kosiarki ręczne  

Dobra kosa spalinowa poradzi sobie nawet z zaniedbaną i wysoką trawąTo model zwany również kosą, bo jej sposób radzenia sobie z trawą (mniejszą i większą oraz taką naprawdę dużą) przypomina działanie tradycyjnej kosy. Kosiarki ręczne służą do podkaszania trawy przy murach domu, ogrodzeniach, w niewielkich zakamarkach, do których nie sposób wjechać z dużą kosiarką na kółkach. Cena takich kosiarek zależy w dużej mierze od mocy oraz od producenta (te renomowanych firm są droższe, ale również trwalsze i ekspresowo serwisowane w razie potrzeby) i może się wahać między 300 a 700 złotych. Zdecydowanie tańszą wersją kosiarki ręcznej jest ręczna podkaszarka elektryczna – ma mniejszą moc, a my jesteśmy uzależnieni od kabla oraz jego zasięgu (nadaje się zatem do niewielkich ogródków). Cena tgo modelu jest odpowiednio niższa : 100 – 300 złotych.

Kosiarki na kółkach

Kosiarka spalinowa na kółkach sprawdza się na większości trawników średnich i dużychJeżeli powierzchnia naszego trawnika przekracza 250 metrów kwadratowych – warto zainwestować w nawet niewielką kosiarkę na kółkach. Elektryczne kosiarki z niewielkim rozstawem  kół i małym koszem na trawę kupimy już za około 200 – 500 złotych. Do większych trawników zdecydowanie przyda się kosiarka spalinowa (nie będziemy musieli przekładać i ciągnąć za sobą kabla), a cena takiego sprzętu zależy od rozstawu kół i ostrzy oraz mocy silnika: 500 zł zapłacimy za najmniejszą z nich, a nawet 2 – 3 tysiące za dużą i mocną maszynę, która bez problemów kosić będzie naprawdę spore powierzchnie. Jeżeli wielkość naszego trawnika liczymy w kilkudziesięciu (i więcej) arach – warto zainwestować w traktorek, którego najbardziej podstawowe wersje kosztują około 4 tysięcy.

Ceny kosiarek są bardzo zróżnicowane, ale pamiętajmy, że nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru. Lepiej kupić (choćby z pożyczką lub na kredyt) droższy sprzęt, ale taki, który będzie spełniał wszystkie niezbędne wymagania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *