Kwiatek w łazience to oryginalna i gustowna ozdoba

Kwiatek w łazience? Czemu nie!

Kwiatek do łazienki pasuje tak jak kwiatek do kożucha? Niekoniecznie! W łazience panuje bowiem specyficzny mikroklimat, w którym niektóre rośliny będą się naprawdę nieźle czuć. Jaki to mikroklimat i jakie rośliny mogą ozdobić to pomieszczenie w naszym domu?

Jakie rośliny sprawdzą się w łazience?

Paproć należy do gatunków wodnolubnych i doskonale sprawdzi się w wilgotnym mikroklimacie łazienkiW łazience panuje… wieczna pora deszczowa. Trudno o znalezienie innego pomieszczenia w domu, w którym byłoby równie wilgotno. Dlatego właśnie w łazience nie sprawdzą się rośliny, które lubią suszę, czyli m.in. sukulenty i kaktusy. Za to doskonale będą się tutaj czuły rośliny egzotyczne i lubiące wodę. Jakie? Na przykład paprocie i niezwykle popularne obecnie storczyki, ale również mniej znane maranty i kalatea. Jeżeli w naszej łazience jest okno – postarajmy się tak zaplanować przestrzeń, by rośliny miały dostęp do naturalnego światła. W przypadku łazienek z niewielkimi okienkami – najlepiej wybrać rośliny cieniolubne, które nie będą potrzebowała takich ilości światła jak inne gatunki. Do takich cieniolubnych należą m.in. bluszcze i aglonemy. Jeśli w ciemnej łazience chcemy postawić kwiaty – będzie to wymagało zastosowania specjalnych lamp przeznaczonych do uprawy tychże.

Gdzie postawić kwiatek?

Wszystko zależy od jego rodzaju, specyficznych potrzeb i upodobań oraz rozmiaru, oczywiście. Małe kwiatki mogą stanąć koło umywalki, na półce lub specjalnym kwietniku, a jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okna w łazience – rośliny można również ustawić na parapecie. Duże kwiaty w okazałych (choć nie za bardzo, by nie zagracić przestrzeni) doniczkach można postawić na podłodze lub funkcjonalnych podestach, czy mini szafkach (pod kwiatkiem można przechować zapas papieru toaletowego, czy dodatkowe ręczniki). Rośliny nie powinny stać w pobliżu środków chemicznych, a niektóre gatunki źle zniosą wodę na liściach, co z kolei wyklucza ich ustawienie  przy umywalce.

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar rośliny należy dopasować do rozmiaru łazienki tak, aby nie straciła swojej funkcjonalnościRodzaj i rozmiar rośliny musimy dobrać do wielkości łazienki. W niewielkim pomieszczeniu okazała monstera zajmie zdecydowanie za dużo przestrzeni i ograniczy funkcjonalność pomieszczenia, która bez względu na nasze dekoratorskie zacięcie – pozostaje priorytetem. W małych łazienkach, typowych dla mieszkań w bloku, sprawdzą się niewielkie rośliny, np. postawiane przy umywalce. W dużych pomieszczeniach kąpielowych możemy sobie pozwolić na… niemal wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *