łazienka

Pięć kroków do idealnie czystej łazienki

Nowy rok to dla wielu z nas nowe postanowienia, które mają ulepszyć nasze życie. Postanowienia te mogą dotyczyć bardzo różnych dziedzin, a często wśród z nich znajduje się większa dbałość o porządek w domu. Pomieszczeniem najbardziej wymagającym, jeśli chodzi o utrzymanie stałej czystości, jest oczywiście łazienka. To miejsce, które jest szczególnie narażone na gromadzenie się zabrudzeń różnego pochodzenia, od osiadającego kurzu po osady z mydła czy innych środków. W jaki sposób skutecznie dbać o porządek w łazience, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu i sił?

Łazienka czysta przez okrągły rok – czy to możliwe?

Z pewnością każdy z nas od czasu do czasu planuje generalne porządki w domu. Zaglądamy wtedy do różnych trudno dostępnych zakamarków, robimy porządki w szafkach, odkurzamy przestrzenie za meblami, myjemy okna itd. W przypadku łazienki trudno jednak mówić o okresowym, generalnym sprzątaniu. Specyfika tego miejsca niejako wymusza na nas regularne, jeśli nie codzienne porządki. W przeciwnym razie bardzo szybko stanie się to miejsce niehigieniczne, gdzie problemem będzie nie tylko nieatrakcyjny wygląd i niechęć do korzystania, ale też ryzyko namnażania się niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii i pleśni. Łazienka musi więc być bezwzględnie sprzątana na bieżąco, i to nie tylko pobieżnie.

łazienka

Jeżeli posiadamy niewielką łazienkę, może nie być to większym problemem. Wielu z nas ma zwyczaj, by po każdorazowym skorzystaniu z toalety, umywalki czy prysznica po prostu je po sobie umyć. To bardzo dobry nawyk, gdyż sprawia, że nasza łazienka zawsze jest higieniczna, a przy tym tracimy o wiele mniej czasu na doprowadzenie jej do porządku. Dzięki temu też nie będziemy mieć oporów, by pozwolić skorzystać z łazienki niespodziewanym Gościom. Inni wolą jednak odłożyć porządki w łazience do jednego dnia w tygodniu, gdzie dokładnie czyszczą sanitaria, meble, elementy chromowane oraz podłogi. Każda z tych metod jest dobra, pod warunkiem, że trafia w nasze możliwości i pozwala zachować czystość w łazience przez cały czas.

Pięć kroków do idealnej czystości w Twojej łazience!

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania idealnego sposobu na dbanie o łazienkę, być może przydadzą Ci się nasze porady. Podpowiadamy, jak w przeciągu paru minut, w pięciu krokach przywrócić łazience blask i czystość.

1. Wytrzyj kurze. Wbrew pozorom, w łazience osiada sporo kurzu. Jest on szczególnie widoczny na białej ceramice łazienkowej. Aby skutecznie z nim walczyć, wycieraj kurze raz dziennie. Użyj do tego papierowego ręcznika nasączonego środkiem typu multisurface.

2. Usuń zacieki na bateriach łazienkowych. Zacieki z wody to kolejny wróg czystości łazienki. Pojawiają się codziennie, a nagromadzone są coraz trudniejsze do usunięcia i mogą nawet uszkodzić delikatną powłokę baterii. Najlepiej więc usuwać je każdorazowo, gdy baterie są jeszcze mokre. Wycieranie ich do sucha i polerowanie uchroni przed powstaniem kamienia, który nie wygląda atrakcyjnie i jest trudny do usunięcia.

łazienka
3. Usuń osad z ceramiki. Obok zacieków z wody, na ceramice łazienkowej, zwłaszcza na umywalce, codziennie pojawia się osad z mydła. Aby się nie nagromadził, najlepiej po każdym użyciu przecierać umywalkę, prysznic czy wannę do sucha. Jeżeli jednak dojdzie do jego powstania, szybko poradzi sobie z nim roztwór wody z octem nakładany delikatną gąbką. W przypadku wyjątkowo opornych osadów można użyć odkamieniacza. Spryskujemy nim brudną powierzchnię, czekamy około 20 minut i zmywamy. Plamy zejdą bez potrzeby szorowania powierzchni.

4. Zadbaj o czystość muszli klozetowej. Miska WC to najbardziej newralgiczne miejsce w łazience. Bez odpowiedniej higieny stanie się siedliskiem bakterii, które osiądą praktycznie na każdym elemencie znajdującym się w jej pobliżu, także na szczoteczkach do zębów. Brrr! Aby tego uniknąć, zastosujmy środki pozwalające dbać o higienę toalety przy każdym użyciu. Najprostszy sposób to zawieszenie kostki WC, która odświeża i chroni muszlę klozetową przed osadami będącymi siedliskiem bakterii.

5. Zadbaj o przyjemny zapach w łazience. Trzeba przyznać, że brak czystości w łazience, nawet jeśli niewidoczny gołym okiem, szybko ujawni się w nieprzyjemnym zapachu. Aby nasza łazienka zawsze pięknie pachniała, warto stosować wysokiej jakości odświeżacze. Nie chodzi oczywiście o to, by zapachem ukryć brak higieny, lecz przeciwnie – by od samego wejścia przebywanie w naszej łazience było dla nas i naszych Gości przyjemne.

Twoja łazienka może być idealnie czysta!

Jak widać, dbałość o czystość łazienki wcale nie jest trudna. Kluczem do sukcesu jest wyrobienie sobie pewnych pożytecznych nawyków oraz uczulenie wszystkich domowników, by po każdorazowym skorzystaniu z łazienki zachowali w niej porządek. Codzienna higiena sprawi nie tylko, że nasza łazienka będzie przyjemnym pomieszczeniem, ale też pozwoli na dłużej zachować atrakcyjny wygląd łazienkowej ceramiki. Mimo wielu lat użytkowania, może ona wyglądać jak nowa.

łazienka

Oczywiście nie chodzi o to, by codziennie poświęcać godzinę lub więcej na porządkowanie łazienki – nawet przy kilkuosobowej rodzinie nie jest to konieczne. Ważne jednak, by zawsze umywalka, toaleta i prysznic były czyste, gdyż to pozwala uniknąć rozwoju zarazków i bakterii. A przy okazji sprawia wrażenie, że w naszej łazience zawsze panuje idealna czystość!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *