Leczenie alergii najlepiej zacząć od wykonania dokładnych testów alergologicznych, żeby wiedzieć na co jesteśmy uczuleni

Leki przeciwhistaminowe? Ratunek dla alergików!

Alergia, czyli patologiczna (odmienna) reakcja organizmu na jakąś substancję. Niewinne z pozoru kichanie, mniejsza lub większa wysypka, świąd, kaszel… Nic wielkiego? Pozornie tak, ale życie z alergią to ciągłe zmaganie się z alergenami, z ich ograniczaniem lub eliminowaniem (to nie zawsze jest w stu procentach możliwe!), to zmęczenie, senność, rozdrażnienie i kiepskie samopoczucie, to… Na szczęście współczesna medycyna i farmacja robią wszystko, by choć trochę ulżyć alergikom. Takim ratunkiem są z pewnością leki przeciwhistaminowe. Jak wybrać leki przeciwalergiczne? 

Objawy alergii obniżają jakość życia chorego, powodują znużenie i zmęczenieNa co komu leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe (nazywane również lekami antyhistaminowymi i antyalergicznymi) to substancje, których zadaniem jest hamowanie działania histaminy, czyli hormonu tkankowego pełniącego rolę m.in. neuroprzekaźnika i mediatora procesów zapalnych oraz odczynów alergicznych. Leki przeciwhistaminowe stosowane są na przykład w: alergicznym nieżycie nosa (zmniejszają obrzęk śluzówki, hamują produkcję wydzieliny i ograniczają kichanie), alergicznym zapaleniu spojówek (redukują łzawienie, zaczerwienienie i świąd), atopowym zapaleniu skóry (działają przede wszystkim przeciwświądowo).

Leki przeciwhistaminowe nowej generacji są skuteczne i łatwe do przyjmowania, np. Aleric to lek, który rozpuszcza się w ustachJakie leki wybrać?

W historii medycyny i farmacji nieustannie coś się zmienia, a wraz z postępem nauki – powstają coraz lepsze jakościowo, nowocześniejsze, skuteczniejsze i dające mniej skutków ubocznych leki. Leki przeciwhistaminowe najnowszej generacji zawierają substancje czynne (np. desloratdaynę), które radzą sobie z objawami alergii nie powodując równocześnie zwiększonej senności i zmęczenia. Nowością są również leki, które można przyjmować bardzo dyskretnie, zawsze wtedy, gdy jest to po prostu niezbędne, bez konieczności popijania ich wodą – to tabletki rozpuszczające się w ustach. Zanim na własną rękę zaczniemy przyjmować leki przeciwhistaminowe (rónież te dostępne bez recepty) – warto zasięgnąć opinii farmaceuty lub porozmawiać o nich z zaufanym lekarzem. Skuteczność leku zależy bowiem w dużej mierze od odpowiedniego dobrania go do naszego wieku i masy ciała oraz adekwatnego dawkowania, a także skonfrontowania nowego preparatu z innymi, regularnie przyjmowanymi medykamentami.

Warto pamiętać, że lekceważona i nieleczona alergia może nam się odbić przysłowiową czkawką w przyszłości. Nie dopuśćmy do tego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *