Oszczędzaj na energii elektrycznej!

Licz na… licznik!

Umiesz liczyć? Licz na siebie! Możesz również liczyć na to, że ktoś lub coś policzy za ciebie. Taki licznik na przykład! Liczy za mnie dzielnie, ambitnie i skrupulatnie… zużycie energii elektrycznej. Nie  umknie jego uwadze żadna kilowatogodzina! A teraz dodatkowo mam go w nowej, inteligentniejszej wersji. Liczy wciąż tak samo, a tym co odróżnia go od jego poprzednika jest mózg… tfu!, modem! Mój nowy licznik energii elektrycznej ma wbudowany modem!

Po co mi inteligentny licznik?

Wiem, że nieładnie odpowiadać pytaniem na pytanie (nieważne, że sobie!): a dlaczego miałabym go nie mieć, skoro ktoś go wymyślił i udostępnił prywatnym konsumentom? No właśnie! Podstawową zaletą tego urządzenia jest możliwość komunikacji – dane z licznika mogą być odczytane zdalnie, można również zdalnie sterować poborem energii. Dodatkowo robi pomiar energii biernej! A więc: liczy, przesyła dane, przelicza… Coś jeszcze? Ach tak! Posiada funkcję nadzoru jakości zasilania! Wymiana licznika była darmowa, a jego zmiana w żaden sposób nie wpłynęła na warunki mojej umowy.

Nowy licznik – nowe zasady!

Nowy inteligentny licznik zmobilizował nas do zmiany starych przyzwyczajeń – nieekologicznych i nieekonomicznych. Postanowiliśmy przeanalizować wszystkie nasze zwyczaje i… zaoszczędzić na prądzie!

Oto 5 zasad, które z pewnością przyczynią się do obniżenia rachunków z elektrowni:

  1. Wyłączanie świateł w pomieszczeniach, z których nie korzystamy oraz wymiana żarówek na energooszczędne.
  2. Dostosowanie termostatu do naszych potrzeb, z uwzględnieniem faktu, że obniżenie temperatury w domu o 1 stopień to około 3% oszczędności na prądzie dziennie.
  3. Lodówka pod lupą! Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić – zaopatrzmy się w energooszczędny model. Bez względu na model – dbajmy, by urządzenie było jak najrzadziej i na jak najkrótszy czas otwierane.
  4. Wyłączanie z kontaktu wszystkich aktualnie nie używanych urządzeń i kabli oraz ładowarek.
  5. Zminimalizowanie urządzeń elektrycznych (np. rzadsze używanie suszarki do włosów) oraz wybieranie tych, które pobierają mniej energii!

Tagged energia , energia elektryczna , licznik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *