Wąska i mała kuchnia nie musi być nieciekawa i niemodna - wystarczy wszystko odpowiednio skomponować

Mała kuchnia? Są na nią sposoby!

Kiedyś kuchnie były pomieszczeniami roboczymi, do których nie wpuszczano gości. Obecnie stają się centralnym punktem domu, coraz częściej otwieranym na salon, w nowoczesnych domach i mieszkaniach to standard, w tych starszych często wykonuje się kosztowne remonty, by „otworzyć” przestrzeń. Co jednak, jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiego mieszkania, w którym jest mała kuchnia, a o otwieraniu czegokolwiek nie ma mowy? Jest kilka trików, które zastosowane podczas urządzania tego pomieszczenia sprawią, że wyda się ono optycznie większe…. 

Jak optycznie powiększyć kuchnię?

Wąska kuchnia w bloku, niewielka klitka w kamiennicy lub absolutnie niefunkcjonalne pomieszczenie w starym domu? Nie ma szans na zdobycie pozwolenia na wyburzenie którejś ze ścian? Jedyne co nas może w tej sytuacji uratować to… remont małej kuchni. Po remoncie nie stanie się ona metrażowo większa, ale jest szansa na optyczne jej powiększenie. Przygotowując się do takiego remontu trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Oto one:

  1. W małej kuchni najlepiej postawić na gładkie i jasne powierzchnie, zarówno na ścianach jak i meblachMała kuchnia to pomieszczenie, w którym powinniśmy postawić na gładkie, jasne i błyszczące powierzchnie. Zasada ta dotyczy zarówno ścian, jak i frontów mebli oraz blatów.
  2. Na podłodze w kuchni najczęściej kładziemy płytki – w wypadku małej kuchni istotna jest ich wielkość. Powinniśmy zdecydowanie zrezygnować z małych płytek i wybrać raczej te średnie lub duże (o ile tylko da się je ułożyć tak, by w najwęższym miejscu kuchni były widoczne minimum dwa kafle, a nie np. jeden i maleńki kawałek drugiego). Płytki na niewielkich metrażowo podłogach najlepiej układać w karo.
  3. W małych kuchnia unikajmy chaosu i bałaganu - proste formy i funkcjonalne dekoracje optycznie powiększą przestrzeńŚwiatło! Im go więcej tym lepiej! W niewielkich kuchniach postawmy raczej na centralne światło na suficie (bez przytłaczających abażurów i fantazyjnych kloszy), niż na niewielkie halogenowe punkty światła podwieszane pod szafkami. Jeżeli w naszej kuchni jest okno – nie zasłaniajmy go ciężkimi zasłonami i zrezygnujmy z firanek, czy zazdrostek. Lepiej będą wyglądać i nie zabiorą dodatkowej przestrzeni żaluzje lub rolety zamontowane bezpośrednio na ramie okna.
  4. Brak dekoracji i ciekawych kontrastów – wynagródźmy sobie oryginalnym wzorem czajnika, czy designerskim ekspresem do kawy. Stojące na blacie lub kuchence czajnik lub ekspres będą stanowiły świetną ozdobę niewielkiej kuchni.
  5. Dbajmy o porządek! Puste blaty i brak chaosu na otwartych półkach to kolejny (i ostatni!) krok pozwalający na optyczne powiększenie  przestrzeni.

Więcej informacji w temacie małych kuchni, tutaj: KLIK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *