Zespół jelita drażliwego to choroba o charakterze przewlekłym, która dwa razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn

Może to zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to jedna z tych zaburzeń, które nie są groźne, ale potrafią skutecznie odebrać nam radość życia obniżając samopoczucie. To zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego, które objawia się nawracającym bólem brzucha, skurczem jelit, gazami, wzdęciami, biegunkami i zaparciami. Charakterystyczne dla tego zaburzenia jest również uczucie potrzeby oddania stolca bezpośrednio po wypróżnieniu. Co możemy zrobić, by nasze drażliwe jelito było nieco mniej… rozdrażnione?

Rozszyfruj IBS

Nazwa zespół jelita drażliwego (nazywany również zespołem jelita wrażliwego lub nadwrażliwego) skracana jest do: IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome). Dotyka on około 10-20% dorosłych osób, przy czym 2 razy częściej cierpią z jego powodu kobiety. Dowiedziono również, że IBS jest dziedziczny i może być przekazywany w genach. IBS najczęściej diagnozowany jest między 20 a 40 rokiem życia na podstawie utrzymujących się minimum przez 3 tygodnie objawów i po wykluczeniu innych przyczyn. Zespół jelita drażliwego – objawy podstawowe to ból brzucha, najczęściej lokalizujący się w podbrzuszu, charakteryzujący się zmiennym nasileniem. Początkowi bólu brzucha najczęściej towarzyszy zmiana rytmu wypróżnień oraz wygląd stolca, a sam ból ustępuje lub wyraźnie się zmniejsza po wypróżnieniu. Bólom brzucha towarzyszą biegunki i zaparcia (często naprzemiennie) oraz wzdęcia i nadmiar gazów w jelitach. Tym podstawowym objawom mogą towarzyszyć inne, tj.: nudności, bóle w krzyżowej części pleców, częste oddawanie moczu oraz zaburzenia ginekologiczne.

Leczenie

Zła informacja jest taka, że zespół jelita drażliwego nie jest zaburzeniem, które można całkowicie wyleczyć – to choroba o charakterze przewlekłym. Jednak pacjenci objęci dobrą opieką lekarską i przestrzegający podstawowych zasad, mogą bardzo skutecznie walczyć z objawami IBS. Leczenie zespołu jelita drażliwego obejmuje różnego rodzaju manipulacje z dietą oraz włączanie leczenia farmakologicznego, a w razie potrzeby – również psychoterapię. Nie ma jakiejś szczególnej diety dedykowanej osobom cierpiącym na IBS – zaleca się racjonalne odżywianie, z ograniczeniem tych produktów, które mogą wzdymać i podrażniać układ pokarmowy. Ważne jest również wykluczenie alergii pokarmowych, ograniczenie spożycia węglowodanów oraz zwiększenie spożycia produktów bogatych w bezcenny błonnik. W leczeniu IBS stosuje się przede wszystkim leki rozkurczowe, ale również przeciwzaparciowe i przeciwbiegunkowe (w zależności od aktualnej potrzeby).

Powiązane wpisy

Tagged biegunka , jelita , układ pokarmowy , zaparcia , zespół jelita drażliwego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *