nici dentystyczne

Nici dentystyczne – jak z nich prawidłowo korzystać?

Dbanie o higienę jamy ustnej i zdrowe zęby to coś więcej niż regularne szczotkowanie zębów. Równie istotne jest nitkowanie zębów, które pozwala pozbyć się resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Niestety, mimo wszystko wciąż niewiele osób używa nici dentystycznych lub robi to sporadycznie i nieprawidłowo. Jak więc z nich korzystać? I dlaczego nici dentystyczne są tak przydatne w dbaniu o zdrowe zęby?

Nici dentystyczne – dlaczego warto z nich korzystać?

Nici dentystyczne wciąż są mało popularne głównie z powodu obaw i mitów, jakie nam towarzyszą w związku z ich używaniem. Niektórzy sądzą, że nitkowanie zębów jest czasochłonne, dlatego nie chcą z nich korzystać, gdyż nie mają na to czasu. Inni obawiają się, że korzystanie z nici dentystycznych spowoduje podrażnienie i krwawienie z dziąseł. Tymczasem krwawienie dziąseł jest sygnałem, że należy zacząć korzystać z nici dentystycznych. Jeszcze inni, chociaż próbowali nitkować zęby, zniechęcili się, ponieważ nie potrafią robić tego prawidłowo.

nici dentystyczne

Tymczasem nitkowanie to świetne uzupełnienie czyszczenia zębów po użyciu szczoteczki. Samo mycie zębów nie zapewni dokładnego oczyszczenia, gdyż szczoteczka nie jest w stanie usunąć wszystkich resztek jedzenia i bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Po kilku dniach takie zalegające resztki powodują demineralizację szkliwa i rozwój próchnicy. Nici dentystyczne dobrze sobie z nimi poradzą. Podobnie regularne nitkowanie zębów chroni także dziąsła.

Jak używać nici dentystycznych?

Wbrew pozorom, nitkowanie zębów nie należy do skomplikowanych i czasochłonnych zadań. Po pierwsze, musimy pamiętać, by zęby nitkować PRZED umyciem ich szczoteczką. Nitkowanie powinno trwać minimum 1 minutę. Jak powinno to wyglądać krok po kroku? Oto krótki poradnik:

1. Wyciągnij jakieś 30 – 50 cm nici dentystycznej z opakowania.
2. Zahacz nić o palec wskazujący lub środkowy jednej dłoni, a drugi koniec zapleć na drugą dłoń.
3. Umieść nić delikatnie w przestrzeni międzyzębowej, docierając nicią aż do dziąseł.
4. Nagnij nitkę w taki sposób, by uzyskała kształt litery „C” i przeciągaj ją najpierw po jednej, a później po drugiej ścianie zęba.
5. Przy nitkowaniu nie wykonuj ruchów piłujących oraz nie usuwaj siłą nitki z przestrzeni między zębami, aby nie uszkodzić przyzębia. Ruchy nitką powinny być zbierające, by dokładnie usunąć resztki pokarmowe.

nici dentystyczne

Po nitkowaniu oraz umyciu zębów szczoteczką warto na koniec przepłukać usta płynem do higieny jamy ustnej, by pozbyć się bakterii osiadających na języku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *