nieregularne miesiączki

Nieregularne miesiączki – co może być przyczyną?

Chociaż żadna kobieta nie przepada za miesiączkami, ich brak lub nieregularne występowanie zawsze wzbudza niepokój i stres. W najlepszym wypadku spóźniający się okres może świadczyć o ciąży bądź zbliżającej się menopauzie, niemniej często nieregularne miesiączki są alarmującym objawem problemów ze zdrowiem. O jakie schorzenia może chodzić? Jak je rozpoznać?

Nieregularne miesiączki – o czym mogą świadczyć?

Nieregularne miesiączki to problem, który może dotknąć kobiety w różnym wieku. U młodych kobiet aktywnych seksualnie zwykle w pierwszej chwili kojarzone są z ciążą, natomiast u kobiet w okresie pokwitania z rozpoczynającą się menopauzą. Ale nieregularne cykle często są też objawem różnych chorób. Jedną z chorób, w której to bardzo charakterystyczny objaw jest zespół policystycznych jajników (PCOS). To schorzenie związane z nieprawidłową pracą jajników i zaburzeniami hormonalnymi, które nieleczone, mogą powodować nawet niepłodność. Oprócz nieregularnych i skąpych krwawień pojawią się także problemy z zajściem w ciążę, nadmierne owłosienie typu męskiego (hirsutyzm), przyrost masy ciała i problem ze zrzuceniem nadwagi, a także ogólne przemęczenie i spadek nastroju.

nieregularne miesiączki

PCOS można zdiagnozować po wykonaniu szczegółowych badań hormonalnych z krwi oraz USG dopochwowego jajników. Innym schorzeniem wywołującym nieregularne miesiączki jest nadczynność tarczycy. Wtedy są one nie tylko nieregularne, ale też krótkie i skąpe. Analogicznie, niedoczynność tarczycy może objawiać się miesiączkami zbyt obfitymi i długimi. Aby dowiedzieć się, czy chodzi o tarczycę, należy wykonać badania krwi określające poziom hormonów tarczycy. Przydatne okaże się też wykonanie USG tarczycy.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Oczywiście jednorazowo spóźniająca się o kilka dni miesiączka to jeszcze nie powód do paniki. Takie rzeczy zdarzają się chociażby z powodu nadmiernego stresu. Jeżeli jednak zaobserwujemy, że problem trwa od dłuższego czasu, lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim wszelkie nagłe i znaczące zmiany w miesiączkowaniu – są zbyt skąpe lub zbyt obfite, stały się bolesne bądź też są prawie niezauważalne i przypominają raczej plamienie niż krwawienie.

nieregularne miesiączki

Zaniepokoić powinno nas także, gdy cykle są krótsze niż 21 dni bądź dłuższe niż 35 dni, gdy pojawiły się plamienia między miesiączkami, a także gdy pojawią się inne, dodatkowe objawy, takie jak nadmierne zmęczenie, gorączka czy ból w podbrzuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *