nocne uderzenia gorąca

Nocne uderzenia gorąca – nie tylko objaw menopauzy

Nocne uderzenia gorąca i pocenie to bardzo uciążliwy objaw utrudniający wysypianie się. Bardzo często łączy się go z okresem przekwitania u kobiet, okazuje się jednak, że to nie jedyna przyczyna, a uderzenia gorąca mogą dotyczyć także mężczyzn. Co przyczynia się do nocnych uderzeń gorąca?

Nocne uderzenia gorąca – możliwe przyczyny

Nocne uderzenia gorąca czy pocenie to objaw mogący wskazywać na rozmaite schorzenia. Może też być reakcją na przyjmowanie pewnych leków. Aby ustalić przyczynę potów nocnych, należy stwierdzić, czy problem jest chroniczny, czy też pojawia się co jakiś czas. Jeżeli problem jest sporadyczny, może być reakcją organizmu na stres, spożycie większej ilości alkoholu lub kofeiny, zbyt wysokiej temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy lub zbyt grubego ubrania do spania.

nocne uderzenia gorąca

Są to czynniki niegroźne i proste to wyeliminowania. Jeżeli jednak problem nocnego pocenia powtarza się każdej nocy, a co gorsza, powoduje wybudzenia, może oznaczać jakieś schorzenie. Dlatego nie należy lekceważyć tego objawu.

O czym świadczą nocne poty?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, uderzenia gorąca są typowym objawem menopauzy. Ale nie dotyczą wyłącznie kobiet w tym okresie życia. Nocne uderzenia gorąca mogą pojawić się u osób młodszych, także u mężczyzn. Oto niektóre z powodów:

1. Nadczynność tarczycy – nocne pocenie może być wywołane problemami z tarczycą, towarzyszą im kołatanie serca, drżenie rąk, spadek wagi i nerwowość.
2. Nowotwór – w niektórych przypadkach nocne poty i uderzenia gorące wskazują na nowotwór, głównie na chłoniaka ziarniczego. Może im towarzyszyć stan podgorączkowy lub gorączka oraz spadek wagi.
3. Hipoglikemia – przyczyną nocnych uderzeń gorąca może być także spadek poziomu glukozy we krwi. Może się to przydarzyć osobom, które przyjmują leki obniżające poziom cukru.

nocne uderzenia gorąca

4. Skutek uboczny przyjmowania niektórych leków – oprócz leków obniżających poziom cukru we krwi, nocne pocenie może też być efektem ubocznym terapii hormonalnej, przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, a także leków sterydowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *