Po każdym karmieniu należy dziecko odbić, czyli umożliwić połkniętemu podczas jedzenie powietrzu opuścić brzuszek malucha

Odbijanie to wyzwanie dla rodziców niemowlaka

Noworodek i niemowlak potrzebują naszej pomocy, by zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Karmimy więc i przewijamy, przytulamy i… odbijamy. Odbijanie każdorazowo po nakarmieniu malucha, pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości u dziecka. Wyczekiwanie na tzw. „bąbelek”, czyli powietrze, które dostało się do żołądka malca podczas picia mleka (czy to z piersi, czy z butelki) – może trwać od kilkunastu sekund do nawet kilkunastu minut. Jak pomóc dziecku? W jakiej pozycji go trzymać, by ów „bąbelek” opuścił brzuch malucha? 

Najpopularniejszą pozycją do odbijania dziecka jest umieszczenie maluch na swoim barku. Pamiętajmy o podłożeniu pod buzię dziecka tetrowej pieluchy – ochronimy w ten sposób nasze ubranie przed pokarmem, który może wylać się z buzi dziecka razem w powietrzem.

Odbijanie dziecka na ramieniu to pozycja najczęściej wybierana przez rodziców i lubianą przez dzieci

Innym sposobem jest położenie sobie dziecka na kolanach, w ten sposób:

Odbijanie dziecka może również odbywać się w takiej pozycji - jest ona bardzo skuteczna

Lub nieco bardziej pionowo, tak jak poniżej. Ta pozycja jest szczególnie polecana dzieciom, którym odbijanie idzie naprawdę opornie – można w niej bowiem delikatnie manewrować dzieckiem (przechylać i odchylać) ułatwiając odbicie.

Odbijanie na siedząco to wygodna metoda dla mamy i skuteczna dla dziecka

Odbijanie starszych niemowlaków może się również odbywać na siedząco – siedzi mama (lub tata) i siedzi podpierane przez rodzica dziecko.

Odbijanie w pozycji siedzącej jest wygodne dla mamy i dziecka, a maluch może dodatkowo podziwiać świat z nowej dla siebie perspektywy

Więcej praktycznych informacji o odbijaniu znajdziemy np. TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *