Odpieluchowanie dziecka to spore wyzwanie dla rodziców - konieczna jest cierpliwość i pozytywne nastawienie

Odpieluchowani, czyli czas pożegnać pieluchy!

Lato to czas, gdy wielu rodziców małych dzieci decyduje się na podjęcie próby odpieluchowania swoich pociech. Dzieci ubrane są w zdecydowanie mniej ubrań niż zimą, wiosną, czy jesienią, a zatem mniej jest do zmoczenia i mniej do prania. Jednym dzieciom wystarczy, że kilka razy solidnie zmoczą sobie nogi, by zacząć kontrolować sytuację, innym potrzebny jest dłuższy trening… I właśnie dla tych drugich (oraz ich rodziców) powstała cała masa przydatnych gadżetów, dzięki którym odpieluchowanie pójdzie jak z płatka.

Od czego zacząć?

Majtki treningowe to doskonały środek do celu, którym jest skuteczne odpieluchowanie dzieckaOd uzbrojenia się w cierpliwość! Nie spodziewajmy się, że maluch załapie w lot o co chodzi. Lepsza będzie pozytywna niespodzianka, niż frustrujące rozczarowanie. Skuteczne odpieluchowanie trwa najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy, w czasie których mogą się zdarzać pojedyncze wpadki. Najczęściej w pierwszej kolejności dziecko zaczyna kontrolować swoją fizjologię w ciągu dnia, a na opanowanie tych samych procesów w nocy trzeba zazwyczaj trochę poczekać (choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki). Najważniejsze w tej przygodzie, której zwieńczeniem jest ostateczne rozstanie się z pieluchą, jest zrozumienie przez dziecko faktu, że sika nawet kilka razy dziennie, a celem naszej wspólnej batalii jest to, by w czasie tego sikania siedziało na nocniku lub toalecie. Tylko tyle i aż tyle!

Pomocne gadżety

Współczesnym rodzicom z pomocą przychodzą nowoczesne gadżety, o których rodzice sprzed pokolenia lub dwóch mogli jedynie pomarzyć. Oto kilka z nich:

  • wielorazowe pieluchy – są mniej komfortowe dla dziecka i wymagają dużo większego zaangażowania ze strony rodzica, ale dzięki nim mały człowiek dużo szybciej doświadcza (na własnej skórze!), co to znaczy „mieć mokro”, a za tym idzie podstawowa, wstępna świadomość procesów fizjologicznych; warto więc w okresie tuż przed odpieluchowaniem przestawić się z pieluch jednorazowych na wielorazowe;
  • pieluchomajtki – to kolejny etap na drodze do sukcesu, są dużo wygodniejsze, gdy uczymy już dziecko regularnego siadania na nocniku lub toalecie;
  • majtki treningowe – to majtki z nieco grubszym wkładem, dzięki któremu nawet jeśli dziecko nie zdąży na nocnik lub toaletę, to jednak nie obsika sobie całych nóg (i tego co pod nimi!); wkład nie jest jednak na tyle chłonny, by maluch nie odczuwał dyskomfortu po oddaniu moczu w majtki.

Nocnik jednorazowy to wynalazek na miarę XXI wieku, który rozwiązuje wiele problemów rodziców małych dzieciPamiętajmy, że w okresie odpieluchowania, gdy maluch zaczyna już komunikować nam swoje potrzeby fizjologiczna, najczęściej mamy naprawdę mało czasu na reakcję. Nocnik musi być wówczas zawsze pod ręką! Na szczęście również tutaj mamy mnóstwo gadżetów do wyboru, w tym moje ulubione – jednorazowe nocniki z twardej tektury, które sprawdzą się dosłownie wszędzie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *