odżywianie kota

Odżywianie kota – jak uniknąć przekarmienia?

Posiadanie kociego przyjaciela to prawdziwe szczęście. Życie z kotem jest o wiele ciekawsze i przyjemniejsze, zwłaszcza gdy nasz pupil dożywa w zdrowiu starości i nic poważniejszego mu nie dolega. Duże znaczenie w zachowaniu takiego zdrowia ma odżywianie kota. Z przykrością trzeba stwierdzić, że niektórzy właściciele podchodzą do tej kwestii raczej lekko, przez co później ich koty chorują. Jedną z najczęściej występujących chorób wywołanych nieprawidłowym odżywianiem jest nadwaga u kotów. Jak więc temu zapobiec? Co warto wiedzieć na temat zbilansowanego żywienia kotów?

Odżywianie kota – zadbaj o niezbędne składniki odżywcze

Gdy kot dorasta (dzieje się to około 12 miesiąca życia), schemat jego żywienia powinien się już ustabilizować. Wymaga to od właściciela pewnej wiedzy na temat karm dla kotów, a także zapotrzebowania kotów na poszczególne składniki odżywcze. Generalnie, by móc mówić o prawidłowym żywieniu kota, musimy zachować równowagę między pięcioma głównymi składnikami każdej karmy, a mianowicie: białkami, olejami i tłuszczami, witaminami i węglowodanami oraz składnikami mineralnymi.
odżywianie kota

Każda pełnoporcjowa karma dobrej jakości powinna zapewnić kotu tę równowagę i dostarczać wszystkich ważnych składników odżywczych. Dlatego znalezienie dobrej jakościowo karmy jest łatwiejszym rozwiązaniem niż samodzielne przygotowywanie posiłków dla naszego pupila. Uzyskanie wspomnianej równowagi między poszczególnymi składnikami odżywczymi mogłoby być bardzo trudne. Tymczasem producenci karm pełnoporcjowych dbają o to, aby poziom tłuszczu i białka był tak dobrany, by pomóc utrzymać zdrowie i prawidłową sylwetkę. Posiadają też inne niezbędne składniki pozwalające zachować kotu energię, sprawny wzrok, zdrowe serce i prawidłową wagę.

Jak nie przekarmić kota?

Odżywianie kota to nie tylko kwestia wybrania odpowiedniej karmy. Musimy też wiedzieć, jak karmić kota, aby go nie przekarmić. Dostęp do karm opracowanych o indywidualne potrzeby każdego kota sprawia, że bez wysiłku możemy znaleźć karmę pasującą do sytuacji naszego pupila. Istnieją karmy dla kotów niewychodzących, które posiadają w swoim składzie niestrawione włókno pomagające usuwanie połkniętej sierści z przewodu pokarmowego bez tworzenia się tak zwanych kul włosowych (np. karma Purina ONE Indoor).
odżywianie kotaZ kolei dla kotów z tendencją do nadwagi i o mniejszej aktywności warto wybrać karmy z linii „light”, które są niskokaloryczne. Przed wprowadzeniem takich zmian warto zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia kota i być może zaleci specjalną dietę lub dodatkową suplementację.

Karma pełnoporcjowa, a uzupełniająca

Jako właściciele kotów musimy też rozumieć różnicę między karmą pełnoporcjową a uzupełniającą. Karmy pełnoporcjowe to takie, które zawierają odpowiednią ilość różnych składników odżywczych dla kota. Podając je, nie musimy dodatkowo suplementować witamin, gdyż taka karma pokryje zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne elementy. Z kolei karma uzupełniająca, to, jak sama nazwa wskazuje, dodatkowa forma żywienia kota, występująca najczęściej w postaci smakołyków i przekąsek. Taka karma nie zapewni właściwego bilansu żywieniowego. Podając ją wraz z karmą pełnoporcjową, należy pilnować podawanej ilości, by kota nie przekarmić. Warto stosować się do zaleceń producenta i proporcjonalnie zmniejszać posiłek główny. Więcej przydatnych informacji na temat odżywiania kotów można znaleźć także tutaj: www.kociarze.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *