ogrodzenie posesji

Ogrodzenie posesji – o czym pamiętać przy jego budowie?

Budując dom, zależy nam by zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz prezentował się on atrakcyjnie. To samo dotyczy reszty posesji czy ogrodu, a także ogrodzenia. Ogrodzenie posesji to ważny element zapewniający nam prywatność i bezpieczeństwo, ale też stanowiący rodzaj dekoracji. W końcu to pierwsza rzecz, jaką widzą nasi goście, zbliżając się do naszego domu. O czym należy pamiętać przy budowie ogrodzenia domu? Jakie elementy są najważniejsze?

Ogrodzenie posesji – co się na nie składa?

Na ogrodzenie posesji składa się przynajmniej z kilku elementów. Należą do nich furtka, brama wjazdowa dla samochodu, a także słupki ogrodzeniowe. Te ostatnie zwykle kupujemy osobno, a wybór na rynku jest bardzo bogaty, co może nastręczać pewnych problemów z ich odpowiednim doborem. Słupki ogrodzeniowe powinny być trwale, solidnie wykonane, a jednocześnie pasować do reszty ogrodzenia i całego domu. Spośród najpopularniejszych słupków ogrodzeniowych wyróżniamy słupki kamienne, betonowe i metalowe. Pierwsze z nich, wykonane z naturalnego materiału, będą też pasować do kamiennych ogrodzeń i domu zbudowanego w stylu naturalnym. Świetnie komponują się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, a także z bujną roślinnością.

ogrodzenie posesji

Z kolei do domów modernistycznych lepiej będą pasować ogrodzenia z betonowymi słupkami. Są minimalistyczne, nieco surowe, doskonale więc wpasują się w styl nowoczesny. Ogrodzenia i słupki betonowe występują też w różnych kolorach, można więc je dobrać także pod tym kątem do koloru elewacji czy wyposażenia ogrodu. W przypadku domów minimalistycznych i eleganckich ogrodzenie posesji powinno sprawić takie same wrażenie. Dobrym wyborem będą więc słupki ogrodzeniowe wykonane z trawertynu. To materiał bardzo solidny i trwały, a cały jego urok tkwi w tym, iż sprawia wrażenie jakby niedokończonego. Jego prostota idealnie komponuje się z eleganckimi posesjami, a także ze starannie zaprojektowanymi terenami zielonymi. Takimi jak skalniaki, kwietniki i klomby. Więcej o znaczeniu słupków ogrodzeniowych można przeczytać TUTAJ.

Projekt ogrodzenia – wielkość i materiał

Zanim weźmiemy się za budowę ogrodzenia naszej posesji, musimy stworzyć dokładny plan. Projekt powinien zawierać informacje dotyczące wielkości i użytych materiałów. Dokładne wyliczenia pozwolą nam ustalić, jak dużo materiału zużyjemy, a co za tym idzie, ile pieniędzy wydamy. Jeśli chodzi o wielkość ogrodzenia, mamy do wyboru wysokie lub niskie zabudowy. Wysokie płoty zwykle stanowią skuteczną ochronę przed niechcianymi gośćmi, z drugiej jednak strony może tworzyć negatywne wrażenie wśród sąsiadów i być swego rodzaju sygnałem dla potencjalnych złodziei: skoro ogrodzenie jest tak duże, właściciele domu muszą posiadać wiele cennych rzeczy, które chcą za wszelką cenę ochronić.

ogrodzenie posesji

Z kolei nieduże płoty sięgające do pasa stanowią wyraźną granicę, gdzie rozpoczyna się prywatna posesja, ale nie stwarzają wrażenia ściśle chronionej tajemnicy. Niewysokie, drewniane płoty kojarzące się z angielskimi posiadłościami dodają im uroku i są bardzo przyjazne. Oczywiście ostateczny wybór należy do nas, a będzie podyktowany naszymi oczekiwaniami oraz okolicą, w jakiej zamieszkujemy. Ogrodzenie posesji może być wykonane z różnych materiałów: z kamienia, betonu, klinkieru, cegły, metalu, drewna czy w formie żywopłotu. Jak już wspomnieliśmy, powinien być dopasowany do aranżacji domu, a jednocześnie być odporny na uszkodzenia i wpływ warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że drewniane ogrodzenia wymagają regularnej impregnacji, gdyż są szczególnie podatne na wpływ wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *