Większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez skropienia się perfumami. Czym pachniemy?

Czy na pewno wiesz czym pachniesz?

Węch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka i jednym z dwóch zmysłów chemicznych. Zapachy odczytujemy dzięki kilkuset różnym receptorom. Te przyjemne mają pozytywny wpływ na nasz nastrój, sprzyjają relaksowi i pełnowartościowemu odpoczynkowi. Wszyscy używamy zapachów, w różnych postaciach: dezodorantów, perfum i odświeżaczy powietrza. Ale czy na pewno wiemy czym pachniemy?

Zdecydowana większość z nas kupuje perfumy nie zwracając uwagi na etykiety. Przecież perfumy mają pachnieć! Jeśli jednak zerkniemy na skład, z pewnością zobaczymy minimum jedne z tych komponentów: ambra, piżmo, cyweta, kastorem, wanilia… Co kryje się pod tymi pięknie brzmiącymi nazwami?

Wanilia

Wiadomo! Przecież wanilia to roślina o specyficznym, słodkawym zapachu. Wanilii używamy również w kuchni, dodajemy ją do ciast, naleśników lub gofrów, przyprawiamy nią kawę lub dodajemy do mleka. Japońscy kosmetolodzy opracowali metodę wydobywania woni wanilii z… odchodów krowy! Tak! Z tego, co przeczytaliście! Przysłowiowe „krowie placki” poddawane są działaniu wysokich temperatur i wysokiemu ciśnieniu, a w wyniku tych działań uzyskiwany jest bardzo intensywny zapach wanilii, do złudzenia przypominający ten naturalny.

Ambra to nic innego jak... wymiociny wieloryba. Unoszą się na wodzie i są bardzo cenne!Ambra

Ambra pojawia się w składzie droższych perfum, bo sama ambra jest składnikiem… wyjątkowym. Jak bardzo? Inna nazwa ambry to kał wielorybi. Ambra to tak naprawdę wymiociny wieloryba (lepsza czy gorsza opcja od kału?), które unoszą się na wodzie. Najdroższe są wymiociny białe, które jaśnieją w słońcu, a z czasem zyskują bardzo intensywny zapach.

Cyweta

Nazwa kojarzy się ze słowem „kuweta”? Słusznie! Cyweta to żółta substancja o ostrym zapachu, którą wydzielają właśnie koty. Niestety uzyskiwanie większych ilości płynu wiąże się ze złym traktowaniem zwierząt – koty trzymane są w klatkach i celowo pobudzane do zachowań agresywnych – wówczas produkowane są większe ilości substancji.

Piżmo to zapach odzwierzęcy, pozyskiwany z gruczołów okołoodbytniczych piżmowców - jednym z przedstawicieli tego gatunku jest skunksPiżmo

Piżmowce to zwierzęta, których najbardziej znanym przedstawicielem jest… skunks. Piżmo pozyskuje się z gruczołu około odbytniczego zwierząt (gruczoł jest zwierzętom usuwany) lub z woreczków piżmowych zawierających pyłki piżmowe (woreczki wydalane są przez zwierzęta w sposób naturalny, ale trzeba nieźle się natrudzić, by je „upolować”).

Kastoreum

Ta nazwa również nam się kojarzy i… również słusznie. Kastroneum to substancja pozyskiwana z napletka bobrów, które zaznaczają swój teren wydzielając właśnie z miejsc intymnych brązowaw0-pomarańczową, cuchnącą substancję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *