Piotr Wiśniewski W Inwestments - afera na miarę Amber Gold, czy jednak nie?

Piotr Wiśniewski W Inwestments – afera, czy jednak nie?

Jeszcze do niedawna nazwisko „Wiśniewski” kojarzyło się większości społeczeństwa z czerwonowłosym piosenkarzem, z charakterystyczną chrypką i trzecią żoną u swego boku. Od około dwóch lat na hasło „Wiśniewski” – sporo osób kojarzy: Piotr Wiśniewski W Inwestments. Kim jest Piotr Wiśniewski, czym jest W Inwestments i o co w ogóle w tym wszystkim chodzi? 

Dom Maklerski W Inwestments

Inwestowanie w fundusze zawsze wiąże się z ryzykiem, choć powinno ono być znacząco ograniczone w związku z tym, że pieniędzmi zajmują się profesjonaliściW Inwestments to dom maklerski, za pośrednictwem którego ludzie mogli inwestować swoje fundusze w spółki celowe, które z kolei miały inwestować je w ziemię rolną. Wszystko ładnie i zgodnie z prawem? Jak najbardziej. Depozytariuszem W Inwestments był zresztą zaufany Reiffeisen Polbank. W 2015 roku wprowadzono jednak zmiany w prawie rolny, które znacząco utrudniły lub wręcz pokrzyżowały plany inwestycyjne W Inwestments. Wkrótce wstrzymanie dystrybucji certyfikatów zlecił przewodniczący rady nadzorczej Alior Banku, a gdy wykryto w zarządzaniu nimi szereg nieprawidłowości – sprawa została skierowana do prokuratury z podejrzeniem przestępstwa popełnionego na rzecz klientów Alior Banku przez W Inwestemnts. Na wstrzymanie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych zdecydował się również Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Wszystko to miało miejsce wiosną 2016 roku. Jednak naprawdę głośno wokół Piotra Wiśniewskiego i W Inwestments zrobiło się jesienią tego samego roku, kiedy to okazało się, że inwestorzy nie są w stanie odzyskać swoich pieniędzy.

Piotr Wiśniewski W Inwestments – co dalej?

Fundusze inwestycyjne to sposób na inwestowanie nawet niewielkich środków przez wielu drobnych inwestorówPiotr Wiśniewski W Inwestemts kojarzoe jest od dwóch lat z aferą, w której niektórzy dopatrują się tej na miarę Amber Gold. Tymczasem kolejne firmy i banki wydają swoje oświadczenia, a samo W Inwestements tłumaczy się z kolejnych swoich inwestycji. Tak jest choćby z Winterfox Asset Management Limited, która działa na terenie Polski poprzez spółki zależne i obsługuje kilkadziesiąt tysięcy klientów. W Inwestments zainwestowao w Winterfox na początku 2016 roku, ale jak podkreśla zarząd Domu Maklerskiego było to działanie o charakterze kontynuacyjnym, a nie podstępnym i nagłym, co sugerują przedstawiciele konkurencyjnej Meridian. Więcej o tym aspekcie afery przeczytacie tutaj: Piotr Wiśniewski W Inwestments i Winterfox kontra Meridian.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *