Plama, co za pech!

plamy atakują znienacka - trzeba szybko reagować, by nie zostały z nami na zawsze

Plama plamie nierówna, ale niezależnie od rozmiaru – szpeci i z miejsca „psuje” ubranie. Plamę trzeba wywabić lub zasłonić. Jeśli nie uśmiecha nam się naszywanie łat lub fikuśnych i do niczego nie pasujących aplikacji – spróbujmy wszelkich możliwych sposobów na wywabienie intruza. Inaczej zabierzemy się do zielonych śladów po świeżej trawie, a inaczej do efektów kąpieli błotnej, którą nasze dzieci urządziły sobie w jednej z kałuż. Do dzieła zatem!

Tłuszcz

Skuteczny sposób na tłuste plamy zależy od ich wieku
Skuteczny sposób na tłuste plamy zależy od ich wieku Tłuste plamy wywabiamy w zależności od ich wieku: świeże jak najszybciej posypujemy mąką (wchłonie tłuszcz), a w stare wcieramy płyn do mycia naczyń – następnie pierzemy ubrania (już bez podziałów na świeże i stare).

Owoce

Małoletnia specjalistka od robienia plam owocowych
Małoletnia specjalistka od robienia plam owocowych Plam z owoców pozbywamy się sięgając po jeden ze środków: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, woda utleniona i sodowa, gliceryna.

Trawa

Zielone plamy z trawy zwalczy spirytus lub amoniak
Zielone plamy z trawy zwalczy spirytus lub amoniak Zazielenionych ubrań nie należy wsadzać bezpośrednio do wody – najpierw plamy z trawy trzeba potraktować alkoholem (minimum 70%) lub rozcieńczonym amoniakiem.

Długopis

Tusz z długopisu ciężko usunąć
Długopis wylał w kieszeni spodni lub koszuli? Plamę z tuszu najlepiej natrzeć spirytusem (czasami czynność należy powtórzyć kilkukrotnie), a następnie wypłukać i wyprać ubranie. Jeżeli przy okazji pobrudziliśmy tuszem dłonie – wyczyśćmy je pastą do zębów.

Plamy nieszablonowe

Błoto należy najpierw wysuszyć (lub po prostu pozwolić mu wyschnąć), następnie wyskrobać (spora część po prostu sama odpadnie), a dopiero na końcu – wyprać. Wosk wyskrobujemy (ile tylko się da), potem przykładamy z obydwu stron ubrudzonej tkaniny papier i… prasujemy. Z kolei spodnie, do których przykleiła się guma do rzucia musimy po prostu… zamrozić (zamarznięta guma stwardnieje i będzie łatwa do usunięcia w jednym kawałku).

Plamiaste obwódki

Jeżeli tkaniny potraktujemy chemicznym odplamiaczami – mogą na nich pozostać brzydkie obwódki. Żeby im zapobiec czyszczone miejsce należy od razu wysuszyć suszarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *