pokój dla noworodka

Jak urządzić pokój dla noworodka?

Pojawienie się dziecka w rodzinie to wydarzenie, które całkowicie odmienia życie młodych rodziców. Zanim maluch przyjdzie na świat, trzeba się dobrze przygotować do nowej roli. Wiąże się to też z przygotowaniem miejsca w domu dla niemowlaka z myślą o jego potrzebach. Pokój dla noworodka nie musi być wydumany aranżacyjnie – ma być przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny. Co więc wziąć pod uwagę przy jego urządzaniu?

Pokój dla noworodka – od czego rozpocząć przygotowania?

Urządzanie pokoju dla noworodka warto rozpocząć już z początkiem ciąży i sukcesywnie kontynuować. Wbrew pozorom, pracy może być sporo, a z upływem czasu przyszła mama będzie mieć coraz mniej sil i chęci, by się tym zajmować. Wcześniejsze rozpoczęcie prac sprawi, że nie będziemy mieć poczucia, że czas nagli, a to uchroni nas przed niepotrzebnym stresem i pochopnymi decyzjami, byleby zdążyć przed narodzinami. Pokój dla noworodka warto odświeżyć, czyli odmalować.

pokój dla noworodka

Zwykle pokoje dziecięce kojarzą nam się z kolorowymi przestrzeniami, wypełnionymi wesołymi wzorami i zabawkami. Ale dla niemowlaka tego rodzaju bodźce są raczej zbędne, a co więcej, mogą go nawet rozdrażniać. Lepiej więc wybrać spokojne barwy, które będą wpływać na maluszka kojąco, i symboliczne ozdoby w postaci literek z imieniem dziecka, ramkami ze zdjęciami itp. Prawda jest taka, że już za kilka lat, gdy dziecko osiągnie wiek przedszkolny, aranżację trzeba będzie zmienić pod jego aktualne potrzeby.

Wyposażenie pokoju noworodka – z myślą o dziecku i mamie

Kolejna istotna kwestia to dobór mebli do pokoju malucha. Nie da się ukryć, iż witryny sklepowe kuszą naprawdę pięknymi, stylowymi zestawami do pokojów dziecięcych. Niestety, ich ceny mogą za to działać odstraszająco. Szykując pokój dla dziecka, nie musimy ulegać trendom, które przecież stale się zmieniają. To pomieszczenie ma być bezpieczne dla dziecka i praktyczne dla mamy. Patrząc na sprawy pod tym kątem, z pewnością nie może w nim zabraknąć wygodnego i bezpiecznego łóżeczka, komody z przewijakiem na podstawowe akcesoria pielęgnacyjne i ubranka malucha oraz regału na zabawki i inne przydatne rzeczy, które młoda mama musi mieć pod ręką.

pokój dla noworodka
Komoda z przewijakiem

Jeżeli pokoik jest na tyle duży, można dodatkowo wstawić do niego stelaż na wanienkę, by kąpiele, przebieranie i usypianie odbywało się w jednym miejscu. Będzie to wygodniejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlaka. Pamiętajmy też, że pokój dla noworodka musi być odpowiednio ogrzewany w okresie zimowym. Warto zadbać też o delikatne oświetlenie z możliwością jego regulacji, gdyż niektóre dzieci wolą zasypiać przy świetle niż w całkowitej ciemności. Sprawdzi się więc lampa ze ściemniaczem lub punktowe oświetlenie w postaci lampek nocnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *