pokrzywa

Pokrzywa i jej cenne właściwości lecznicze

Pokrzywa to pospolita roślina, która kojarzy nam się przede wszystkim z nieprzyjemnymi skutkami dotknięcia jej liści. Chociaż trzeba być ostrożnym w bezpośrednim kontakcie z tą niepozorną rośliną, warto zwrócić uwagę na jej cenne właściwości lecznicze i z nich korzystać. Jak można wykorzystać właściwości pokrzywy?

Pokrzywa – co wpływa na jej lecznicze działanie?

Pokrzywa to roślina wykorzystywana zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym czy farmaceutycznym. Wynika to z faktu, że wykazuje wszechstronne działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Suszone liście oraz sok wyciśnięty ze świeżych pędów posiada duże ilości cennych minerałów, takich jak wapń, krzem, magnez i żelazo, a także taninę, flawanoidy, witaminę C, K i B2, garbniki, karoten oraz chlorofil. Poza tym są źródłem steroli, przyswajalnej krzemionki, ceramidów i liganów.

pokrzywa

Duża zawartość żelaza sprawia, że napary z pokrzywy stosuje się przy anemii spowodowanej niedoborami tego pierwiastka. Z kolei krzemionka obecna w pokrzywie świetnie wpływa na stan włosów i paznokci. Witamina K wytwarza bakterie zasiedlające jelito grube człowieka, a także bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Może też hamować rozwój raka piersi, żołądka i okrężnicy. Pokrzywę można stosować w wielu schorzeniach, między innymi przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu, nadciśnieniu tętniczym, chorobach reumatycznych, chorobach nerek, a także wspomagająco przy cukrzycy, problemach żołądkowych, przeroście gruczołu krokowego i wielu innych dolegliwościach.

Kiedy uważać ze stosowaniem pokrzywy?

Chociaż pokrzywa to naturalny środek wspomagający leczenie wielu schorzeń, jak każde zioło, należy stosować je ostrożnie. Choroby takie, jak cukrzyca, nadciśnienie, rak prostaty czy choroby nerek wymagają wprowadzenia odpowiednich leków, przy których stosowanie naparów i wyciągów pokrzywowych może nie być wskazane. Zioła często wzmacniają działanie leków, warto więc wcześniej upewnić się, czy stosując je, możemy także wspomagająco przyjmować środki ziołowe, na przykład z pokrzywy.

pokrzywa

Ostrożnością należy się wykazać także wtedy, gdy samodzielnie zbieramy pokrzywę na własny użytek. Łatwo można ją pomylić z inną rośliną, na przykład jasnotą białą, której omyłkowe zastosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *