Swędząca i piekąca wysypka? To może być pokrzywka idiopatyczna!

Pokrzywka? Gorsza od pokrzywy!

O pokrzywie słyszeli wszyscy, większość z nas miała okazję sparzyć się nią w dzieciństwie – piekło, swędziało, łzy wyciskało, ale po godzinie nie było po zdarzeniu śladu. Z pokrzywką również mogliśmy się zetknąć – swędząca, czerwona wysypka zwana pokrzywką fizyczną ma przyczyny natury fizycznej właśnie i może pojawić się w wyniku przegrzania skóry lub jej przemarznięcie, długotrwałego pocierania skóry lub ucisku nań. Zdarzają się również pokrzywki alergiczne i polekowe. Dzisiaj bierzemy na tapetę pokrzywkę idiopatyczną…    

Czy to pokrzywka?

Swędząca wysypka wygląda jak po poparzeniu skóry pokrzywą - stąd jej nazwa: pokrzywkaPrzyczyny pokrzywki są różne i nie do końca rozpoznane, a objawy mogą być męczące, dotkliwe, a w wypadku pokrzywki idiopatycznej – nawet niebezpieczne dla życia. Temu rodzajowi choroby towarzyszą bowiem często obrzęki naczynioworuchowe. Pokrzywka idiopatyczna może mieć charakter ostry (objawy utrzymują się do 6 tygodni) lub przewlekły (w skrajnych formach – choroba może trwać latami, ciągle nawracając). Najniebezpieczniejszym jej aspektem są obrzęki – puchnąć mogą głębokie warstwy skóry na różnych częściach ciała, a obrzęk w obrębie krtani i gardła zdecydowanie utrudnia oddychanie.

Jak ją leczyć?

Zilola to sprawdzony lek na objawy alergiczne, m.in. pokrzywkęNajprostszym sposobem radzenia sobie z pokrzywką jest… unikanie wywołujących ją alergenów. Zanim jednak rozpoznamy przyczyny naszych problemów – warto sięgnąć po sprawdzony lek na alergię bez recepty. Nie wszystkie leki przeciwalergiczne radzą sobie z leczeniem objawowym czegoś więcej niż np. nieżytu nosa – warto poradzić się farmaceuty i wybrać ten, który dedykowany jest konkretnie pokrzywce. Lek powinien szybko działać i dawać długotrwały efekt. No i pamiętajmy o wizycie u dermatologa, zwłaszcza jeśli wysypka utrzymuje się długo i nie widać poprawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *