Polska krzywa wieża? Jest ich kilka!

W myśl zasady, że cudze chwalimy, a swego nie znamy… Pewnego dnia zachwycałam się Krzywą Wieżą w Pizie, którą rocznie odwiedza około 10 miliona turystów. Zachwycałam się na odległość, oglądając zdjęcia w internecie i wzdychając, że dlaczego mnie wśród tych 10 milionów nie ma?! I gdy tak przeglądałam kolejne fotografie, na których kolejni turyści, mniej lub bardziej udanie, próbują ową wieżę podtrzymywać na odległość trafiłam na zdjęcie przedstawiające zupełnie inną krzywą wieżę! Okazało się, że Krzywych Wież na świecie jest więcej, a co najmniej dwie pochylają się w Polsce. 

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa Wieża w Pizie to najbardziej znana z krzywych wież i zdecydowanie najbardziej krzywa - odchylenie od pionu wynosi 5 metrówTę najsłynniejszą Krzywą Wieżę wznoszono na przestrzeni trzech wieków: XII, XIII i XIV. Natomiast fakt, że się przechyla odnotowano niemal natychmiast po rozpoczęciu budowy. Krzywa Wieża jest dzwonnicą katedralną, a budowę jej ostatniego piętra, w którym umieszczone są dzwony – zakończono w 1350 roku. Budynek liczy sobie 55 metrów wysokości i jest odchylony od pionu o 5 metrów. Już w XIX wieku podjęto się pierwszych prób zabezpieczenia tego słynnego na cały świat zabytku. W związku z pracami konserwatorskimi, w wieku XX Wieża była zamknięta na ponad 10 lat dla zwiedzających – można ją było wówczas podziwiać jedynie z zewnątrz. Natomiast 6 lat temu, zespół profesora geotechniki Michele Jamiolkowskiego – oficjalnie zakończył prace nad wzmocnieniem fundamentów. Wieża pozostała odchylona, ale owo odchylenie nie powinno już się pogłębiać.

Polskie krzywe wieże

 

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich odchylona jest od pionu o ponad 2 metry, a prawdopodobną rzyczyną tego stanu rzeczy są zbyt ciężkie dzwonyW Polsce są dwie znane krzywe wieże. Jedna  z nich stoi w Toruniu, nad brzegiem rzeki Wisły. To 15 – metrowa baszta obronna, którą wzniesiono w XIII wieku. Pech chciał, że wzniesiono ją na gliniasto-piaskowym podłożu, czego skutkiem był fakt, że wieża zaczęłą odchylać się od pionu już  w Średniowieczu. Nazwa miasta Toruń jest bezpośrednio związana z tą właśnie wieżą. Otóż wg legendy, gdy rzeka zaczęła podmywać wieżę, ta miała poprosić wzburzoną wodę: „nie podpływaj tak blisko, bo runę”, na co Wisła odpowiedziała jej uprzejmie: „to ruń!”. Drugą znaną polską krzywą wieżą jest „śląska Piza:, która stoi w Ząbkowicach Śląskich. Ta 34 metrowa budowla była początkowo basztą wchodzącą w skład murów obronnych, jednak na przełomie XIV i XV wieku postanowiono z niej zrobić dzwonnicę pobliskiego kościoła. 24 sierpnia 1598 roku wieża odchyliła sie o 1,5 metra, a do dnia dzisiejszego owo pochylenie pogłębiło się do ponad 2 metrów. Przypuszcza się, że winnymi pochylenia się wieży są ciężkie dzwony, które zawisły na jej szczycie, ale nie wykluczone jest, że do pochylenia się wieży doszło na skutek ruchów tektonicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *