problemy z zasypianiem

Problemy z zasypianiem – jak sobie z nimi poradzić?

Bezsenność nazywana jest w naszych czasach chorobą cywilizacyjną. Cierpi na nią coraz więcej osób, i to w coraz młodszym wieku. Co sprawia, że tak wielu z nas ma problemy z zasypianiem? Jak można sobie z nimi poradzić?

Problemy z zasypianiem – dlaczego tak uciążliwe?

Zdrowy sen to warunek wypoczynku zarówno naszego ciała, jak i umysłu. Gdy jesteśmy niewyspani, cierpi na tym nasza koncentracja i wydajność, co z kolei może przekładać się na nieefektywność w pracy. To generuje dodatkowy stres utrudniający spokojne zasypianie. W efekcie cierpimy na bezsenność, i tak koło się zamyka. Długotrwałe problemy z zasypianiem mogą wpływać na nadmierną produkcję hormonu stresu, czyli kortyzolu.

problemy z zasypianiem

Nasz organizm nie ma wtedy szansy na pełną regenerację, co skutkuje częstszymi infekcjami, nadwagą, a także stanami depresyjnymi. Nie da się ukryć, że sen ma ogromny wpływ na nasze ogólne zdrowie, samopoczucie i szczęście w życiu.

Jak sobie poradzić z bezsennością?

Co masz zrobić, jeżeli coraz częściej dokuczają ci problemy z zasypianiem? Warto zadbać o kilka drobiazgów, które mogą znacznie poprawić jakość naszego snu. Po pierwsze, upewnijmy się, że nasz materac oraz poduszka są odpowiedniej twardości. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac utrudnia zasypianie, ponadto może powodować ból kości i mięśni po przebudzeniu.

problemy z zasypianiem

Poduszka również powinna posiadać taki kształt, by dobrze podtrzymywać kark i utrzymywać głowę na właściwym poziomie. Na bezsenność mogą wpływać także pewne nawyki, na przykład oglądanie telewizji lub korzystanie z urządzeń elektronicznych do późnej nocy. Jeśli mamy taki zwyczaj, zmieńmy go. O wiele lepiej wieczorem wybrać się na krótki, ale energiczny spacer, by dotlenić mózg. Wtedy z pewnością lepiej nam się będzie zasypiać. Warto też przed snem przewietrzyć sypialnię i unikać przegrzewania tego pomieszczenia. Najlepsza temperatura powietrza do spania to 17 – 18 stopni Celsjusza. A co, jeżeli mimo zdrowego trybu życia, wciąż mamy problemy z zasypianiem? Warto wybrać się do lekarza, który może przepisać nam środki nasenne.

problemy z zasypianiem

Pamiętajmy jednak, że nie są to leki, które wyeliminują problem – mogą nieść jedynie doraźną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *